Budowa studni – wymagania lokalizacyjne
Wymogi dotyczące lokalizacji studni na działce określają przepisy rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 roku. Według art. 31 pkt 1 ust. 1 wspomnianego rozporządzenia oś studni musi znajdować się co najmniej 5 metrów od granicy działki. Przepisy wskazują także odległość, jaka powinna dzielić studnię od rowu przydrożnego, budynków inwentarskich, przewodów rozsączających kanalizację oraz nieutwardzonych wybiegów dla zwierząt hodowlanych.
Budowa studni do podlewania ogrodu nie podlega jednak pod przepisy regulujące odległość od innych obiektów, ponieważ dotyczą one jedynie ujęć wody w celach spożywczych. Ponadto odległość od granicy działki w wyjątkowych przypadkach może być mniejsza niż 5 metrów. Jest to dobra informacja dla właścicieli małych areałów.
Budując studnię głębinową na swojej działce, nie zapomnij o bezpieczeństwie osób i zwierząt. Z artykułu opublikowanego na naszym blogu dowiesz się, jakie zabezpieczenia studni głębinowych dają najlepsze efekty.
Studnia – pozwolenie na budowę. Kiedy jest wymagane?
Uzyskanie pozwolenia na budowę studni, która w świetle przepisów jest urządzeniem wodnym, wymaga spełnienia szeregu formalności. Na szczęście uzyskanie pozwolenie na budowę studni dotyczy jedynie obiektów o głębokości przekraczającej 30 metrów, a także wtedy, gdy średnie dobowe zużycie wody będzie przekraczać 5 m3.
Kluczowym dokumentem, który należy wówczas przedstawić, jest pozwolenie wodnoprawne. Uzyskanie pozwolenia wodnoprawnego wymaga wystąpienia z wnioskiem do starosty. Wraz z wnioskiem należy złożyć operat wodnoprawny, dokumentację hydrogeologiczną, projekt studni oraz decyzję o warunkach zabudowy. Skompletowanie całej dokumentacji to czasochłonny i kosztowny proces.
Jeśli poziom lustra wód podziemnych na Twojej działce zlokalizowany jest na głębokości większej niż 30 metrów, to zamiast uzyskania pozwolenia na budowę studni możesz wybrać alternatywne rozwiązanie. Przeczytaj artykuł z naszego bloga, aby dowiedzieć się więcej o zbieraniu wody deszczowej.
Studnie bez pozwolenia – jakie warunki muszą być spełnione?
Aktualnie obowiązujące przepisy nie nakładają obowiązku uzyskania pozwolenia na budowę studni, gdy głębokość obiektu nie przekracza 30 metrów. Kolejny czynnik, jaki brany jest pod uwagę, to zużycie dobowe wody na poziomie nieprzekraczającym 5 m3. Limit 5000 litrów wody na dobę jest bardzo trudny do przekroczenia nawet dla właścicieli bardzo dużych ogrodów. Dzięki liberalnym przepisom budowa studni do podlewania ogrodu w większości przypadków nie wymaga zatem uzyskania stosownego pozwolenia.
Poziom lustra wód podziemnych zazwyczaj jest podobny na danym obszarze. Dlatego, aby dowiedzieć się, jak głęboką studnię musisz wywiercić lub wykopać, możesz zapytać właścicieli sąsiednich działek. Jeśli nie masz takiej możliwości lub w okolicy nie ma studni, to najlepszym rozwiązaniem jest przeprowadzenie badania hydrogeologicznego. Dzięki temu dokładnie określisz, na jakiej głębokości znajduje się woda. Pozwoli Ci to także określić koszty związane z wierceniem lub kopaniem obiektu, a także upewnisz się, czy w Twojej lokalizacji nie będzie potrzebne uzyskanie pozwolenia na budowę studni.
Wykonanie odwiertu to obecnie najpopularniejsza technologia służąca budowie studni. Przemawiają za nią względy ekonomiczne oraz koszty związane z jej budową. Jednak studnie kopane nadal mają swoich zwolenników i w niektórych lokalizacjach nadal można rozważyć budowę obiektu klasycznymi metodami. Przeczytaj artykuł z naszego bloga, w którym omawiamy dylemat – studnia głębinowa czy kopana?
Budowa studni do podlewania ogrodu – pamiętaj o niezbędnych urządzeniach
Wywiercenie lub wykopanie studni to dopiero połowa sukcesu. Aby wydajnie czerpać wodę z niezależnego ujęcia, będziesz potrzebować nowoczesnej pompy. W ofercie naszego sklepu znajdziesz wiele urządzeń pochodzących od renomowanych producentów. Na co zwrócić uwagę, wybierając pompę do nowej studni przeznaczonej do podlewania ogrodu?
Pompy głębinowe to najpopularniejsze urządzenia służące do tłoczenia wody. Przemawia za nimi kompaktowa budowa, wysoka wydajność oraz często korzystna cena zakupu. Jeśli głębokość poziomu lustra wody sięga 7 metrów lub więcej, to pompy głębinowe stanowią jedyne sensowne rozwiązanie. W przypadku mniejszych głębokości czerpania wody dobrze sprawdzają się pompy ssące, które osiągają wydajność, moc i wysokość podnoszenia wody na poziomie podobnym do głębinowych odpowiedników.
Skontaktuj się z nami, aby skorzystać z fachowego i darmowego doradztwa w zakresie wyboru pompy do studni przeznaczonej do nawadniania Twojego ogrodu. Wspólnie wybierzemy urządzenie, które najbardziej będzie odpowiadać Twoim potrzebom.
DoStudni.pl w internecie