Jak przygotować basen do napełnienia wodą?
Późniejsza wiosna, gdy dzienne temperatury są coraz wyższe, to dobry moment, aby przygotować basen do użytkowania. Zanim napełnisz go wodą, należy dokładnie go wyczyścić oraz sprawdzić szczelność. Jeśli zauważysz jakieś ubytki w strukturze materiału, z którego jest wykonany, to niezwłocznie uszczelnij je przy pomocy przeznaczonych do tego środków. Informację na ten temat znajdziesz w instrukcji. W przypadku basenów wolnostojących stwierdzenie większych uszkodzeń może powodować konieczność zakupu nowego modelu.
Ewentualne wykrycie nieszczelności po napełnieniu zbiornika wodą sprawi, że prawdopodobnie będziesz musiał spuścić wodę, a następnie uzupełnić ją ponownie. Zajmuje to sporo czasu oraz generuje koszty, jeśli korzystasz w tym celu z sieci wodociągowej.
Przygotowanie basenu do sezonu wymaga sporo pracy, ale radość płynąca z możliwości korzystania z relaksującej kąpieli podczas ciepłych dni z pewnością to wynagrodzi. Chcesz dowiedzieć się więcej na temat korzyści płynących z posiadania własnego basenu? Przeczytaj poniższy artykuł z naszego bloga: https://www.dostudni.pl/pompy-basenowe,b121.html
Jaką pompę do basenu wybrać?
Pompa to niezbędne urządzenie do komfortowego korzystania z basenu. Zapewnia filtrację wody, dzięki czemu usuwane są z niej zanieczyszczenia takie jak piasek, owady, liście, czy fragmenty naskórka oraz włosy. Nowoczesne pompy basenowe to wydajne i uniwersalne urządzenia, które łatwo użytkować na co dzień. Większość basenów ogrodowych ma standardowe otwory o średnicy 32 lub 38 mm.
Pompa do basenu powinna mieć moc dopasowaną do objętości zbiornika. Zakup zbyt małej pompy spowoduje, że nie będzie ona w stanie skutecznie tłoczyć całej wody. Może to spowodować szereg komplikacji, które utrudnią korzystanie z basenu. Kto chciałby kąpać się w wodzie, która wizualnie jest zanieczyszczona?
Pompy dostarczane z basenami ogrodowymi cechują się różnym poziomem jakości. Nierzadko zdarza się, że krótko po okresie gwarancji urządzenie przestaje właściwie pracować. Nie musisz wtedy zmieniać całego basenu. Wystarczy dopasować pompę do parametrów oraz otworów i zakupić urządzenie, które będzie pasować. Szeroki asortyment pomp basenowych znajdziesz w ofercie naszego sklepu, klikając poniższy link: https://www.dostudni.pl/pompy-basenowe,c107.html
Ważne, aby pompa pracowała co najmniej kilka godzin dziennie. Pozwoli to utrzymać wodę w odpowiedniej czystości. Nie zapomnij o regularnym czyszczeniu filtra. Szczegółowe informacje na ten temat znajdziesz w instrukcji obsługi pompy.
Skorzystaj z naszej wiedzy i przeczytaj poniższy artykuł z bloga. Dowiesz się z niego, jak wybrać właściwą pompę do Twojego basenu: https://www.dostudni.pl/jaka-pompa-do-basenu,b176.html
Jak dbać o wodę w basenie?
Chcesz, aby woda w Twoim basenie była krystalicznie czysta przez cały sezon? Nawet najlepsza pompa będzie potrzebować wsparcia w postaci środków chemicznych. Większość preparatów basenowych do skutecznego działania wymaga pH w granicach 7,0 - 7,4, które jest neutralne dla skóry. Pomiar tego czynnika możesz łatwo dokonać przy użyciu pasków lakmusowych. W przypadku odchyłów należy zakupić środki, które pomogą osiągnąć pożądany poziom pH.
Kolejnym etapem jest użycie chloru, który zabija zarazki i drobnoustroje. Preparaty dostępne na rynku występują w stężeniu, które przy właściwym stosowaniu nie drażni skóry. Wystarczy wsypać granulat lub tabletki we wskazanej ilości w okolicach dyszy ssącej, lub w pływającej bojce. Po zastosowaniu preparatów zawierających chlor odczekaj co najmniej dwie godziny przed rozpoczęciem korzystania z basenu.
Co zrobić z wodą z basenu po zakończonym sezonie?
Sezon letni niestety szybciej czy później się skończy. Wtedy też każdy posiadacz basenu ogrodowego zaczyna zastanawiać się, co zrobić z wodą z basenu. Odprowadzenie jej do kanalizacji nie jest zalecane. Wpuszczenie dużej ilości wody do systemu kanalizacyjnego, zwłaszcza tej zawierającej środki chemiczne, może zmienić parametry wody w ściekach.
Najlepszym rozwiązaniem jest użycie wody z basenu do podlania ogrodu. Należy jednak mieć na uwadze parę istotnych kwestii. Chemia stosowana średnio raz w tygodniu do dezynfekcji basenu potrzebuje czasu, aby doszło do jej neutralizacji. Zaleca się odczekanie co najmniej dwóch tygodni od ostatniego podania środków chemicznych. Czas ten pozwoli na ich rozkład.
Wiele zależy od roślin, które rosną na ogrodzie. Trawnik nie powinien mieć problemów z przyjęciem wody, w której stosowany był wcześniej chlor. Inne rośliny mogą być podatne na zasadowy poziom pH wody w basenie, dlatego warto pilnować go nawet po zakończeniu sezonu. Rośliny potrzebujące kwaśnej gleby, takie jak hortensje, czy truskawki mogą źle reagować na podlewanie wodą o zasadowym odczynie.
DoStudni.pl w internecie