Czym jest pompa obiegowa co?
Pompa obiegowa CO to urządzenie, które wymusza obieg wody w systemie centralnego ogrzewania. Jednocześnie zapewnia optymalne ciśnienie, które sprawia, że ciecz dociera do każdego punktu poboru. Cechą charakterystyczną sprzętów jest solidna konstrukcja, która gwarantuje niezawodną pracę przez długi czas.
Ponadto mówimy o energooszczędnych urządzeniach, które zapewniają prosty montaż i wygodę użytkowania. Zwróć uwagę, że pompy obiegowe zazwyczaj mają niewielką wysokość podnoszenia, a ciśnienie robocze wynosi nie więcej niż 10 barów. To wystarczy do pokonania oporów w instalacji wodnej. Na rynku znajdziesz różnego rodzaju sprzęty:
- Pompy dławnicowe – konstrukcja z silnikiem oddzielonym od cieczy. Dławnica uszczelnia przejście wału wirnika. Urządzenia są stosowane w instalacjach, które wymagają wysokiej wydajności;
- Pompy bezdławnicowe – umożliwiają szybki przepływ wody w instalacji. To rozwiązanie stosowane przy rurach o mniejszej średnicy. Ponadto konstrukcja umożliwia chłodzenie silnika wodą.
Prawidłowa instalacja urządzenia zapewni wydajność na wysokim poziomie. W kolejnych sekcjach poradnika odpowiemy na pytanie, czy dwie pompy na jednym obiegu to dobry pomysł. Zostań z nami dłużej i poznaj kilka wskazówek technicznych.
Montaż pompy CO na zasilaniu czy na powrocie?
Jeśli projektujesz instalację, musisz zastanowić się nad sposobem instalacji urządzenia. Czy chcesz zamontować pompę na zasilaniu, czy na powrocie? A może dwie pompy obiegowe w instalacji CO sprawdzą się najlepiej? Poniżej opiszemy każde z tych rozwiązań, więc na pewno wybierzesz idealną opcję dla siebie.
Instalacja pompy CO na powrocie
Ten sposób dotyczy montażu pompy przy wyjściu z kotła bądź wymiennika ciepła. Rozwiązanie przekłada się na wyższą efektywność energetyczną, gdyż woda ciepła jest pompowana dokładnie tam, gdzie jest wymagana. Ponadto spada ryzyko kondensacji w kotle, a w konsekwencji – korozji. Kolejnym atutem jest łatwa kontrola oraz regulacja przepływu.
Instalacja pompy CO na zasilaniu
W tym przypadku pompa obiegowa CO jest umieszczona przy wejściu do kotła bądź wymiennika ciepła. Rozwiązanie pozwala na oszczędność energii nawet w przypadku pomp o wysokim poborze mocy. Ponadto urządzenie może współpracować z innymi źródłami ciepła (np. pompą ciepła).
Dwie pompy na jednym obiegu – czy to możliwe?
Istnieje możliwość instalacji pompy co na zasilaniu i powrocie. Rozwiązanie niekiedy zapewnia korzyści, lecz wymaga szczegółowej konfiguracji. Wówczas zapewnisz komfort wszystkim użytkownikom systemu.
Dwie pompy obiegowe w instalacji CO znajdą zastosowanie w przypadku układów mieszanych (ogrzewanie podłogowe połączone z grzejnikowym). Do ogrzewania kaloryferów i ładowania zasobnika ciepłej wody wykorzystasz pompę kotłową, a druga pozwoli na ogrzewanie płaszczyznowe.
Czasami jedna pompa nie jest w stanie zapewnić oczekiwanej wydajności. Natomiast już dwa urządzenia umożliwiają zwiększony przepływ. W dodatku zyskasz zabezpieczenie przed awarią. Gdy jeden sprzęt przestanie działać, system nadal będzie funkcjonował. Rozwiązanie często stosuje się w obiektach strategicznych, gdzie utrzymanie ciepła ma znaczenie priorytetowe.
Kluczowym aspektem jest prawidłowe połączenie pomp. Najczęściej dobrze sprawdza się ustawienie równoległe, gdyż zapewnia większy przepływ i wyższe ciśnienie w systemie.
Z kolei ustawienie prostopadłe znajdzie zastosowanie w przypadku systemów o dużych wysokościach lub odległościach.
Czy można podłączyć dwie pompy CO do jednego sterownika?
Możesz skorzystać z tego rozwiązania, lecz urządzenie powinno być odpowiednio zaprojektowane i dostosowane do obsługi dwóch pomp obiegowych w instalacji CO. Wówczas sterowanie pracą pomp będzie wygodne, co przełoży się na efektywne działanie systemu ogrzewania.
Dowiedz się więcej: Jak działa pompa obiegowa?
Jak wybrać pompę obiegową CO?
Wiesz już, czy można zastosować dwie pompy na jednym obiegu. Nadszedł czas, aby zastanowić się nad wyborem właściwego modelu. Przed zakupem urządzeń rzuć okiem na specyfikację techniczną i na tej podstawie sięgnij po sprzęt dopasowany do własnych preferencji. Poznaj najważniejsze kryteria:
- Moc silnika – określa zdolność pompy do pracy w danej jednostce czasu;
- Wydajność – mówi o ilości wody, jaką może przetłoczyć urządzenie w danym czasie;
- Wysokość podnoszenia – określa wysokość, na jaką sprzęt może pompować wodę.
Zanim dokonasz wyboru, dowiedz się więcej, na temat zastosowania pomp obiegowych.
Ponadto wybieraj urządzenia wykonane z solidnych materiałów. W sklepie internetowym Dostudni.pl znajdziesz konstrukcje od renomowanych producentów, co przełoży się na komfort użytkowania przez długie lata.
DoStudni.pl w internecie