Jakie cechy musi mieć dobra pompa do deszczowni?
Do zasilania deszczowni mogą być wykorzystywane pompy napędzane silnikami elektrycznymi, spalinowymi lub z wałka odbioru mocy (WOM) ciągnika, jednak najpowszechniej stosowane są modele elektryczne. Urządzenia spalinowe lub zasilane WOM powszechnie stosowane są tam, gdzie nie można zapewnić zasilania elektrycznego niezbędnego do pracy pompy lub do zasilania bardzo wydajnych pomp (ponad 100 metrów sześciennych na godzinę), pobierających wodę z otwartych zbiorników np. stawów.
Do zasilania deszczowni bardzo dobrze nadają się pompy głębinowe. Elektryczna pompa głębinowa do deszczowni musi charakteryzować się jednocześnie dużą wydajnością, rzędu kilkuset lub więcej litrów na minutę oraz zapewniać wystarczająco wysokie ciśnienie wody niezbędne do prawidłowej pracy deszczowni. W przypadku pomp głębinowych najlepiej do zasilania deszczowni nadają się urządzenia dwu lub wielostopniowe.
Pompy do deszczowni powinny mieć wydajność co najmniej 500 litrów na minutę, by zapewnić odpowiednią podaż wody do polewania, szczególnie w przypadku deszczowni szpulowych, które przemieszczają się w czasie pracy.
Warto wybierać urządzenia wykonane z odpornych na ścieranie materiałów, takich jak np. piasek, który może napływać do studni z warstwy wodonośnej. Deszczownie, w przeciwieństwie do systemów kropelkowych, zazwyczaj są mało podatne na znajdujące się w wodzie drobiny zanieczyszczeń, dzięki czemu nie wymagają instalowania dodatkowych układów do usuwania piasku z wody. Koniecznym elementem wyposażenia pompy musi być jednak zawór zwrotny chroniący ją przed cofającą się cieczą.
O czy warto pamiętać, by zapewnić wydajną pracę deszczowni?
Wybierając pompę do deszczowni, trzeba mieć na uwadze takie elementy, jak średnica studni, jej wydajność, a także głębokość, na jakiej znajduje się lustro wody. Trzeba także mieć na uwadze to, jak daleko, a ponadto jakimi zaworami będzie tłoczona woda. To właśnie od tych parametrów będzie zależało, jakie minimalne ciśnienie robocze musi mieć pompa, by była w stanie zasilić deszczownię. Warto wiedzieć, że na każde 10 metrów pompowania wody do góry oraz na każde 100 metrów tłoczenia w poziomie tracony jest jeden bar.
Średnica studni, z której będzie pobierana woda do deszczowni, to najlepiej 160 mm. Pozwala to na zastosowanie silnych pomp o średnicy 6 cali. W tej kategorii dostępne są modele dwu lub wielostopniowe, pozwalające na uzyskanie wysokiego ciśnienia wody.
Istotne znaczenie mają zastosowane przewody. By sprawnie przetłoczyć dużą ilość wody, trzeba użyć węży o średnicy co najmniej 3 cali lub sztywnych (metalowych lub plastikowych) rur o średnicy wynoszącej od 60 do 100 mm. Przewód o zbyt małej średnicy nie zapewnia wystarczającego ciśnienia i wydajności, a ponadto może przyczynić się do przegrzania silnika, a tym samym do uszkodzenia całego urządzenia.
Wydajna praca deszczowni w istotnym stopniu zależy także od średnicy zastosowanych dysz. Te o większej średnicy zapewnią lepszą podaż wody, ale na mniejszym dystansie, podczas gdy dysze o mniejszej średnicy zapewnią większy zasięg podlewania.
Pompy ssąco-tłoczące i pompy zatapialne
Pompy ssąco-tłoczące i zatapialne, zasilane zazwyczaj prądem trójfazowym, wykorzystywane są do pobierania wody ze zbiorników otwartych. Te pierwsze zaopatrzone w rurę ssącą zakończoną ssakiem, mają wydajność od kilkuset do kilku tysięcy litrów na minutę. Pompy zatapialne można z kolei zastosować również do pompowania wody ze studni kopanych oraz z otwartych zbiorników do deszczowni. Charakteryzują się one wydajnością rzędu kilkuset do ponad tysiąca litrów na minutę, przy czym mają mniejszą wysokość podnoszenia w porównaniu do modeli głębinowych. Mogą być one jednak wykorzystywane wszędzie tam, gdzie woda zawiera drobne zanieczyszczenia stałe. Ich konstrukcja pozwala na łatwe podłączenie węży o średnicy od 50 do 100 mm (w zależności od modelu).
Stosowanie tego rodzaju pomp jest polecane w związku z niejasnościami związanymi z kosztami używania wód podziemnych do celów rolniczych. Z jednej strony niedozwolone miało być wypompowywanie wód gruntowych i ich gromadzenie w otwartych zbiornikach wodnych. Z drugiej – zaleca się i promuje gromadzenie wód roztopowych i opadowych do celów rolniczych. Ponadto formalności związane z budową niewielkich zbiorników retencyjnych są ograniczone do niezbędnego minimum. Wszystko to daje nadzieję na to, że w najbliżej przyszłości właśnie pompy pozwalające na korzystanie z takich wód będą cieszyły się dużą popularnością.
Posiadaczom studni głębinowych poleca się wybór wydajnych pomp głębinowych. Z kolei właściciele otwartych zbiorników wodnych powinni postawić na pompy zanurzeniowe i ssąco-tłoczące.
DoStudni.pl w internecie