Zagospodarowanie odpadów powstających w gospodarstwach domowych staje się coraz poważniejszym problemem. Takim problemem są także ścieki bytowe wytwarzane przez domowników. Najprościej można je usunąć, podłączając się grawitacyjnie do sieci kanalizacyjnej, ale często ich usunięcie z domu nie jest proste i wymaga zastosowania dodatkowej infrastruktury i urządzeń. Optymalnym rozwiązaniem mogą się okazać domowe przepompownie ścieków.
Jaki korzyści daje przydomowa przepompownia ścieków?
Przydomowa przepompownia ścieków to urządzenie wykorzystywane do przetłaczania ścieków komunalnych i gospodarczych zarówno w wewnątrz budynków, jak i na zewnątrz. Używa się ich zarówno w ciśnieniowych, jak i w grawitacyjnych sieciach kanalizacji.
W dużych domach i innych budynkach pozwalają na przepompowanie ścieków do odległych pionów kanalizacyjnych. Daje to m.in. możliwość rearanżacji wnętrz i umieszczenia łazienek, toalet czy infrastruktury kuchennej w miejscach, których pierwotnie nie planowano do takich celów.
Na zewnątrz przepompownia pozwoli na odprowadzenie ścieków do ciągów kanalizacyjnych zlokalizowanych powyżej punktów odprowadzenia ścieków w obrębie budynku. Takie rozwiązania są szczególnie przydatne na terenach pagórkowatych lub górzystych, w miejscach o rozproszonej zabudowie.
Rodzaje urządzeń wykorzystywanych do przepompowywania ścieków
Podstawowy podział to:
1) pompownie sieciowe,
2) pompownie przydomowe,
3) pompownie domowe.
Te dwa pierwsze rodzaje instalowane są na zewnątrz i zazwyczaj wymagają starannego wyliczenia parametrów użytkowych i przygotowania miejsca na urządzenie.
Natomiast przepompownie domowe to niewielkie lub wręcz kompaktowe urządzenia instalowane w miejscach zlokalizowanych poniżej poziomu kanalizacji, lub tam, gdzie odpływ grawitacyjny jest utrudniony (np. długie odcinki rur kanalizacyjnych ułożone są poziomo). W domowych przepompowniach ścieków wykorzystuje się automatycznie włączane pompy, dzięki czemu ich obsługa ogranicza się do minimum.
Powszechnie stosuje się przepompownie domowe zbudowane z plastikowego zbiornika, w których zanurzona jest pompa wypompowująca ścieki do sieci kanalizacyjnej. Ważnymi elementami wyposażenia domowej przepompowni są też odpowiednie króćce przyłączeniowe do odpływu i odpowietrzania, zawory zwrotne itp. Zaleta plastikowych zbiorników polega na tym, że łatwo w nich nawiercić dodatkowe otwory, a dzięki temu doprowadzić wodę z wielu źródeł. Wiele zbiorników ma rozmiary pozwalające na ich łatwy transport przez drzwi o szerokości 80 cm. Pompy w domowych układach przepompowni zazwyczaj zaopatrzone są w układy rozdrabniające i napowietrzające fekalia, co utrudnia ich osadzanie się na ścianach zbiorników i rur oraz przebieg procesów gnilnych.
Z kolei tłocznie ścieków wykorzystuje się do podnoszenia ścieków do wysoko położonych odpływów. Są one zazwyczaj zaopatrzone w niewielkie zbiorniki, dzięki czemu ich opróżnianie następuje często, co z kolei zapobiega zagniwaniu zawartości i powstawaniu brzydkich zapachów.
Innym rodzajem urządzeń ułatwiających przepompowywanie ścieków w domu są pomporozdrabniacze, które często stosuje się jako elementy wspomagające domowe toalety lub umywalki. Umożliwiają one rozdrobnienie i przepompowanie ścieków na odległość nawet kilkudziesięciu metrów z użyciem rur o małej średnicy (około 2,5 cm). Modele niektórych producentów można zabudować w stelażu do instalowania muszli klozetowych. Kompaktowe przepompownie z przyłączami do WC przeznaczone są do domów prywatnych.
Jak widać na omówionych przykładach, wybór nie pozostaje łatwy, ponieważ dostępne są różne produkty, zarówno kompaktowe przepompownie wc, jak i zaopatrzone w kilkusetlitrowe zbiorniki. Ich zakup powinien zatem wynikać z dokładnie skalkulowanych potrzeb.
DoStudni.pl w internecie