Czym jest pompa obiegowa?
Jak sama nazwa mówi, urządzenie wymusza obieg wody w zamkniętym systemie centralnego ogrzewania. Wprawia ciecz w ruch, zapewniając niezbędne ciśnienie, aby woda mogła dotrzeć do każdego punktu poboru. Pompy obiegowe radzą sobie przy wysokich temperaturach (nawet powyżej 100°C).
Zaletą pomp obiegowych jest trwała konstrukcja, która zapewni funkcjonalność przez wiele lat. Ponadto urządzenia od najlepszych producentów pracują cicho i są energooszczędne. Kolejne atuty to prosty montaż i komfort użytkowania. Wystarczy, że sięgniesz po model odpowiednio dopasowany do Twojego gospodarstwa domowego. Ale jak dobrać właściwą pompę obiegową?
Cechą charakterystyczną pomp obiegowych jest mała wysokość podnoszenia. Natomiast ciśnienie robocze często wynosi 10 barów. Taka wartość pozwoli na pokonanie oporów instalacji wodnej. Ponadto urządzenia mogą różnić się pod względem konstrukcji:
pompy dławnicowe – urządzenia z silnikiem oddzielonym od pompowanej cieczy. Swoją nazwę zawdzięczają dławnicy, która uszczelnia przejście wału wirnika. Sprawdzą się w instalacjach, które wymagają wyższej wydajności (np. w zakładach przemysłowych).
pompy bezdławnicowe – zapewniają szybki przepływ wody przez instalację, więc sprawdzą się w przypadku rur o mniejszej średnicy (np. w domach mieszkalnych). Konstrukcja umożliwia chłodzenie silnika przez wodę, co zapobiega awariom.
Dzisiaj wybór pomp obiegowych jest bardzo szeroki. Najlepsi producenci oferują modele o zróżnicowanej specyfikacji, więc z powodzeniem znajdziesz urządzenie najlepiej dopasowane do osobistych potrzeb.
Pompy obiegowe – dobór urządzenia
Przede wszystkim wybierz trwałe, a zarazem proste w obsłudze urządzenie. Najczęściej korpusy pomp są wykonane z brązu, mosiądzu czy stali nierdzewnej. Ponadto na rynku znajdziesz sprzęty jednobiegowe, dwubiegowe, a także te z elektronicznie sterowaną regulacją obrotów. Zwróć uwagę również na specyfikację techniczną, która obejmuje kilka ważnych elementów:
- Moc silnika – zdolność urządzenia do pracy w jednostce czasu. Producenci podają ten parametr w kilowatach (kW);
- Maksymalna wydajność – parametr określa ilość wody, jaką może przetłoczyć pompa w jednostce czasu. Jest wyrażony w litrach na minutę;
- Maksymalna wysokość podnoszenia – mówi o tym, na jaką wysokość urządzenie może pompować wodę. To wielkość wyrażona w barach;
- Klasa izolacji silnika – oznaczenie, które określa poziom izolacji elektrycznej. Litera „A” symbolizuje najniższy poziom ochrony, a „H” – najwyższy.
Ponadto zwróć uwagę na wymiary pompy. Mają kluczowe znaczenie w przypadku montażu urządzenia w obudowie kotła czy szafce rozdzielaczy. Inwestorzy często stawiają na dobór pomp obiegowych o długości montażowej 180 lub 130 mm.
Rzuć okiem również na średnicę króćców przyłączeniowych, jeśli chcesz zastosować sprzęt w istniejącej instalacji. Przed zakupem zapoznaj się również z artykułem „Jak działa pompa obiegowa?”. Dzięki temu wybór będzie dużo łatwiejszy.
Czym się kierować, wybierając pompę obiegową?
Wiesz już, jak dobrać pompę obiegową i na które kryteria należy zwrócić uwagę. Czy na pewno warto postawić na to urządzenie? Wysokiej klasy sprzęt gwarantuje natychmiastowy dostęp do ciepłej wody po odkręceniu kurka, zapewniając komfort wszystkim domownikom. W dodatku ograniczysz straty energii, której wymaga podgrzewanie wody.
Zwróć uwagę, że stały przepływ hamuje rozwój szkodliwych drobnoustrojów, a te mogłyby pogorszyć smak wody. Kolejną zaletą jest możliwość instalacji sterownika, który pozwoli dostosować cykl pracy urządzenia do trybu życia mieszkańców. Prościej mówiąc, ciepła woda będzie dostępna zawsze, gdy będziesz w domu. Natomiast podczas nieobecności pompa nie funkcjonuje, co przekłada się na oszczędności.
Inną metodą jest czujnik zainstalowany na drzwiach łazienki. Pompę możesz również uruchomić ręcznie za pomocą włącznika. Każde z tych rozwiązań ograniczy straty energii. Więcej szczegółów na temat doboru tych urządzeń znajdziesz na naszym blogu: Pompy obiegowe – ciepła woda z kranu szybko i wygodnie.
O czym jeszcze warto pamiętać, wybierając pompę obiegową?
Zwróć uwagę, aby montaż pompy uwzględnić już na etapie projektowania instalacji wodnej. Wówczas jej wykonanie może być droższe z uwagi na większą ilość niezbędnych materiałów. Z drugiej strony odpowiednio dobrane urządzenie zapewni Ci oszczędności.
Ten wybór sprawdzi się wszędzie tam, gdzie czas oczekiwania na ciepłą wodę trwa zbyt długo. Alternatywnym rozwiązaniem może być przepływowy ogrzewacz wody, który znajdzie zastosowanie jedynie przy sporadycznym korzystaniu z wody i dużej odległości od punktu poboru.
Nie masz pewności, jak dobrać pompę obiegową? Poproś o wsparcie doświadczonych specjalistów, którzy pomogą Ci znaleźć rozwiązanie dopasowane do warunków w gospodarstwie domowym. Dzięki temu na pewno dokonasz udanego zakupu.
DoStudni.pl w internecie