Jak kontrolować ciśnienie wody w instalacji z hydroforem?
Zestaw hydroforowy składa się z pompy tłoczącej wodę ze studni oraz zbiornika. Jest to popularne rozwiązanie pozwalające utrzymać stały poziom ciśnienia wody w instalacji. Pompa włącza się, gdy woda w zbiorniku osiągnie niski poziom. Po uzupełnieniu stanu wody do ustawionego poziomu pompa się wyłącza. Cykl jest powtarzany za każdym razem, gdy woda ze zbiornika zostaje zużyta.
Zbiorniki hydroforowe to zazwyczaj duże urządzenia, które należy zamontować w miejscu, w którym nie będą narażone na czynniki atmosferyczne oraz niskie temperatury. Dzięki zbiornikowi pompa w studni nie musi się włączać za każdym razem, gdy występuje pobór wody. Zestaw hydroforowy nie tylko zapewnia stałe ciśnienia w instalacji hydraulicznej, lecz także znacznie zwiększa żywotność pompy tłoczącej wodę ze studni.
Pojemność zbiornika hydroforowego należy dopasować do planowanego zużycia wody. O ile stosunkowo mały zbiornik sprawdzi się w domku letniskowym, o tyle już na potrzeby domu jednorodzinnego może okazać się zbyt mały. W efekcie pompa będzie włączać się zbyt często, aby utrzymać stały poziom ciśnienia w instalacji. Z kolei duży zbiornik potrzebuje większej ilości miejsca potrzebnego do jego montażu.
Zbiorniki hydroforowe ocynkowane wymagają regularnego uzupełnienia ciśnienia. Z kolei w zbiornikach przeponowych zużyciu ulega gumowa membrana, którą co pewien czas należy wymienić.
Jak kontrolować ciśnienie wody z wykorzystaniem falownika?
Montaż tak dużego urządzenia jak hydrofor nie zawsze jest możliwy. Alternatywnym rozwiązaniem są falowniki. W przeciwieństwie do hydroforów są to niewielkie urządzenia, które regulują prędkość pracy silnika pompy. Wykorzystanie falownika pozwala na montaż jedynie małego zbiornika o pojemności kilkunastu litrów zamiast dużego hydroforu.
Falowniki zmieniają prąd stały na prąd zmienny. Pozwala to na regulację parametrów pracy pompy, a także jej łagodny start i zatrzymanie po zakończonym poborze wody. Dzięki temu urządzenie nie musi włączać się z pełną mocą podczas każdego poboru wody w budynku, co wpływa korzystanie na trwałość instalacji i zapobiega powstawaniu szkodliwych uderzeń ciśnienia zwrotnego.
Falowniki chronią także pompy przed niekorzystnymi warunkami pracy, do których należą: suchobieg, przeciążenia, brak fazy, a także przed zbyt wysokim oraz zbyt niskim napięciem.
Falowniki przystosowane są do pracy z różnymi rodzajami pomp. Najlepsze parametry pracy osiągają z pompami kompatybilnymi do wybranego modelu falownika. Taki zestaw będzie odznaczać się cichą i wydajną pracą. Ponadto falowniki ograniczają zużycie energii elektrycznej.
Sprawdź szeroki asortyment falowników dostępnych w naszym sklepie i wybierz urządzenie, którego parametry będą najlepiej dopasowane do Twojej pompy. Falowniki nazywane są także inwerterami.
Jak kontrolować ciśnienie wody w instalacji mikrohydrofornią?
Mikrohydrofornia to zestaw urządzeń, na które składa się falownik oraz niewielki zbiornik przeponowy. Praca obu urządzeń przebiega niemal bezobsługowo. Użytkownik musi jedynie ustawić odpowiednie parametry.
Mikrohydrofornia pozwala zrezygnować z dużego zbiornika hydroforowego, a w jego miejsce wykorzystać niewielki zbiornik o pojemności 19 litrów. Zapewnia to nie tylko znaczną oszczędność miejsca, lecz także pełną funkcjonalność i wydajność pracy układu. Mikrohydrofornia przystosowana jest do jednoczesnej pracy nawet z sześcioma różnymi pompami, których parametry możesz regulować przy pomocy jednego, intuicyjnego sterownika. Urządzenie współpracuje z każdym typem popularnych pomp, takimi jak pompy głębinowe, zatapialne, hydroforowe oraz pionowe.
Dzięki nowoczesnemu falownikowi sterującemu pracą pomp mikrohydrofornia pozwala utrzymać ustawione ciśnienie wody w instalacji. Falownik chroni pompę przed szkodliwymi warunkami pracy oraz skokami napięcia. Urządzenie także redukuje niekontrolowane wzrosty ciśnienia, które mogą być szkodliwe dla elementów instalacji wodnej w Twoim budynku.
W ofercie naszego sklepu znajdziesz różne rodzaje mikrohydroforni. Sprawdź już teraz, który model będzie najlepiej odpowiadać Twoim potrzebom.
Które rozwiązanie do kontrolowania ciśnienia w instalacji wybrać?
Bez utrzymania stałego ciśnienia wody w instalacji komfortowe korzystanie z niej w ujęciach nie jest możliwe. Na szczęście wybór rozwiązań technologicznych jest szeroki. Nadal największą popularnością cieszą się zestawy hydroforowe. Posiadacze wystarczającej ilości miejsca na montaż sporego zbiornika mogą z powodzeniem korzystać z tego sprawdzonego rozwiązania.
Zestawy zawierające falownik są wydajniejsze, a ponadto zużywają mniejsze ilości energii elektrycznej. Możliwość swobodnej regulacji parametrów pracy pompy pozwala ustawić ich pracę tak, aby zestaw pracował cicho, wydajnie i niemal bezobsługowo.
DoStudni.pl w internecie