Czym są hydrofory przeponowe?
Zbiorniki hydroforowe przeponowe, określane też mianem membranowych, posiadają wbudowany gumowy worek, w którym magazynowana jest woda. Nowe zbiorniki hydroforowe z przeponą bardzo często są fabrycznie napełnione powietrzem lub gazem obojętnym, takim jak azot. Reklamuje się je jako zbiorniki bezobsługowe, ponieważ w czasie montażu nie wymagają dodatkowych czynności serwisowych, związanych ze stworzeniem w nich odpowiedniej poduszki powietrznej. Producenci zalecają sprawdzanie ciśnienia w zbiorniku przeponowym co kilka miesięcy, zazwyczaj co sześć, jednak nie rzadziej niż raz do roku. Wraz z upływem czasu ciśnienie może spaść, przez co korzystanie z wody w budynku staje się mało wygodne, a dodatkowo towarzyszą temu pewne charakterystyczne objawy. Zazwyczaj ubytek gazu w zbiorniku jest spowodowany jego nieszczelnością lub uszkodzeniem przepony.
Kiedy trzeba sprawdzać ciśnienie powietrza w zbiorniku hydroforowym?
Sprawdzenie ciśnienia w zbiorniku hydroforowym jest konieczne w sytuacji, kiedy zaobserwujemy częste włączanie się pompy. Przy pobieraniu wody pompa jest uruchamiana już przy niewielkim spadku ciśnienia, co skutkuje tym, że może załączać się nawet co dwie, trzy minuty. Po krótkim czasie przestaje pracować i tak w kółko. Takie zachowanie urządzenia bardzo skraca jego żywotność i stanowi najczęstszą przyczynę awarii. Ciągłe włączanie i wyłączanie pompy towarzyszy też uszkodzeniom membrany, co objawia się gwałtownymi skokami ciśnienia wody w domowej instalacji. Powyższe symptomy wynikają z magazynowania zbyt małej ilości wody w zbiorniku hydroforowym.
Jak prawidłowo sprawdzić i uzupełnić ciśnienie w zbiorniku przeponowym?
Pierwszym krokiem przy sprawdzaniu stanu zbiornika hydroforowego jest dokonanie pomiaru ciśnienia. Sprawa jest prosta, jeśli zbiornik fabrycznie zaopatrzony został w manometr, z którego można odczytać wartość ciśnienia. W rzadkich przypadkach, kiedy zbiornik wyposażono wyłącznie w wentyl do pompowania, konieczne będzie użycie manometru nakładanego na ten wentyl. Ponieważ zazwyczaj stosowane są tutaj wentyle samochodowe, można do tego celu użyć nawet pompki samochodowej z manometrem albo elektronicznego miernika ciśnienia w oponach, który pozwoli na określenie przybliżonego ciśnienia w zbiorniku.
By wykonać kontrolę ciśnienia powietrza w zbiorniku przeponowym, trzeba najpierw odkręcić osłonę wentyla. Następnie odkręca się najniżej zlokalizowany kran poboru wody w instalacji i czeka do momentu uruchomienia się pompy hydroforu. Dopiero wówczas naciska się zawór wentyla, np. za pomocą zapałki. Daje to możliwość wykonania testu szczelności membrany. Jeśli wydostaje się tylko powietrze, to wystarczy uzupełnić ciśnienie w hydroforze. Jeśli jednak po naciśnięciu wentyla zaczyna z niego wypływać woda, jest to sygnał, że membrana utraciła swoją szczelność i do obudowy zbiornika przedostaje się ciecz. W takim przypadku konieczne jest wypięcie zbiornika z instalacji, sprawdzenie stanu membrany i w razie konieczności jej wymiana.
Jeśli z wentyla wydostaje się tylko powietrze, można przystąpić do dalszych działań.
W pierwszej kolejności należy sprawdzić ciśnienie poduszki powietrznej. Kolejnym krokiem jest odłączenie zasilania od pompy hydroforowej i odkręcenie najniżej umieszczonego kranu w instalacji wodociągowej. Po odczekaniu czasu, jaki jest konieczny do zatrzymania wypływu wody, można przystąpić do pomiaru ciśnienia. Należy jednak pamiętać o tym, że do końca kontroli i uzupełniania powietrza kran musi pozostać otwarty. Pomiaru ciśnienia dokonuje się, jak wyżej wspomniano, za pomocą ciśnieniomierza lub wbudowanego w zbiornik od strony przestrzeni gazowej manometru.
W przypadku zbiorników przeponowych zintegrowanych w zestawach hydroforowych wartości ciśnienia w zbiorniki podane są na tabliczce znamionowej. W razie zmiany ustawień presostatu (wyłącznika ciśnieniowego) konieczna jest też zmiana ciśnienia w zbiorniku – zgodnie z nowymi nastawami. Samo uzupełnienie powietrza do odpowiedniej wartości przebiega następująco: w pierwszym kroku podłącza się pompę ręczną lub nożną do wentyla, a następnie dopompowuje się ciśnienie powietrza do określonej wartości. Do uzupełniania powietrza w zbiorniku przeponowym najlepiej nie używać kompresora, jeśli nie ma się wprawy w jego obsłudze. Może być on jednak przydatny w przypadku dużych, ponad stulitrowych zbiorników. Po napompowaniu trzeba odłączyć pompkę od wentyla i skontrolować jego szczelność. W razie wykrycia nieszczelności wentyl należy wymienić i ponownie napompować zbiornik. Ostatnim krokiem jest nakręcenie osłony w celu zabezpieczenia wentyla przed zanieczyszczeniami. Dopiero po wykonaniu wszystkich tych czynności można zakręcić krany i uruchomić pompę.
DoStudni.pl w internecie