Czy wilgoć w piwnicy to zawsze efekt intensywnych opadów deszczu?
Wilgoć, która stale lub okresowo pojawia się w piwnicy, to nie tylko efekt zalania jej przez wodę deszczową.
Inne jej źródła to:
- Wilgotność gruntu – jeśli Twój dom został nieprawidłowo zaizolowany albo izolacja uległa uszkodzeniu, może zdarzyć się, że wilgoć z gruntu będzie przesiąkała przez ściany piwnicy.
- Awaria domowej instalacji – zwłaszcza instalacji wodnej lub kanalizacyjnej.
Warto zwrócić uwagę na te czynniki i jak najszybciej dokładnie osuszyć wilgotną piwnicę. Nie tylko okresowe zalania, ale też stała, zbyt wysoka wilgotność w pomieszczeniu, mogą przyczynić się do uszkodzenia konstrukcji budynku.
Jak osuszać piwnicę?
Kiedy piwnica ulegnie silnemu zalaniu, wszelkie działania należy zacząć właśnie od jej osuszenia. Zanim jednak przejdziesz do konkretnych prac, koniecznie odłącz prąd! Następnie zabezpiecz instalacje i wynieś z piwnicy wartościowe przedmioty.
Teraz możesz zacząć właściwe osuszanie pomieszczenia. Najprostszą, choć czaso- i pracochłonną metodą jest wynoszenie wody ręcznie, w wiadrach. Jednorazowo możesz postąpić właśnie w ten sposób. Jeśli jednak mieszkasz na terenach zalewowych, na których zalania i podtopienia zdarzają się dość regularnie, dobrze jest inaczej zaplanować prace.
W takich przypadkach lepiej będzie posłużyć się pompą. Najczęściej wybieranym rodzajem pomp są pompy do wody brudnej. Z ich pomocą pozbędziesz się wody zanieczyszczonej elementami stałymi (a o to w piwnicy nie trudno). Pompy do wody brudnej możesz także wykorzystać do oczyszczania przydomowego szamba.
Kiedy już pozbędziesz się większości wody – niezależnie od tego, czy skorzystałeś z pompy (np. pompy ściekowej) czy bardziej tradycyjnej metody osuszania pomieszczeń – konieczne będzie pozbycie się resztek wilgoci. W tym celu wykorzystaj ścierki i ręczniki, którymi wytrzesz wodę z blatów mebli oraz powierzchni ścian czy podłogi. Przydatna może okazać się również… stara pościel. Duża powierzchnia materiału ułatwi Ci wykonanie zadania!
Ostatni etap to otwarcie drzwi i okien, dzięki czemu ostatecznie pozbędziesz się wilgoci. Do zalania piwnicy doszło zimą albo nie ma w niej okien? Skorzystaj ze specjalnych urządzeń, tzw. osuszaczy.
Co zrobić, aby na dobre pozbyć się wilgoci z piwnicy?
Jeśli do zalania Twojej piwnicy dochodzi regularnie co roku, być może warto pomyśleć o skutecznej metodzie, która ograniczy problem.
Najpopularniejsze metody to:
- stworzenie systemu drenażu;
- zainstalowanie automatycznego systemu pompowania wody;
- hydroizolacja ścian i podłogi piwnicy.
Pozbycie się wody z zalanej piwnicy, dokładne osuszenie pomieszczenia oraz zabezpieczenie go przed pojawieniem się podobnych problemów w przyszłości jest bardzo ważne. Częste przestoje wody w piwnicy nie tylko źle wpływają na konstrukcję całego budynku. Prowadzą także do rozwoju grzybów i pleśni na ścianach pomieszczenia – a to jest już bardzo niebezpieczne dla Twojego zdrowia. Dlatego też postaraj się zminimalizować problem, a kiedy do niego dojdzie – szybko i sprawnie usunąć nadmiar wody.
DoStudni.pl w internecie