Jaką pompę wybrać?
Pracujemy jak mróweczki, aby ponizszy poradnik był jak najbardziej kompletny i ciągle go rozbudowujemy.Zapraszamy do skorzystania.
Pompy do wody można dzielić na grupy w zależności od wielu czynników. Pierwszym podziałem jest podział na:
1. pompy do wody czystej
2. pompy do wody brudnej i do szamba.
Ad.1 Pompy do wody czystej
Jeśli chcemy pompować wodę czystą do wyboru mamy:
- pompy głębinowe
- pompy hydroforowe (pompy powierzchniowe, które montujemy w piwnicy, przy studni lub w innym miejscu na powierzchni).
Jaką pompę wybrać: głębinową czy hydroforową?
Wszystkie pompy hydroforowe (pompy powierzchniowe, które montujemy w piwnicy, przy studni lub w innym miejscu na powierzchni) mają zdolność zasysania wody z głębokości nie przekraczającej 8 m. Na maksymalną głębokość ssania ma wpływ odległość w poziomie od studni do pompy. Do obliczeń można przyjąć, że dla rury ssącej o przekroju 1 1/4" odcinkowi poziomemu rury o długości 10m odpowiada 1m głębokości ssania. Dla rury ssącej 1" należy przyjąć, że 10m w poziomie odpowiada 1,5m głębokości ssania.
Przykład:
Pompa będzie stała w piwnicy, odległość od pompy do studni wynosi 15m, poprowadzona została rura o średnicy 1 1/4".
Dom stoi na niewielkim wzgórku, różnica poziomów między powierzchnią studni a pompą to 2m. Z jakiej głębokości pompa pociągnie wodę?
Policzmy:
Różnica wysokości między powierzchnią studni i pompą: 2m.
15m rury o średnicy 1 1/4" od pompy do studni odpowiada wysokości: 3m
8m - 2m - 3m = 3m Jeśli lustro wody w studni będzie utrzymywać się na głębokości nie większej niż 3m, pompa hydroforowa będzie odpowiednia. Należy jednak brać pod uwagę, że w okresie suszy, lustro wody potrafi się znacznie obniżać. Jeśli nie zostanie to uwzględnione i woda opadnie w studni przekraczając możliwości ssania pompy, wtedy pompa będzie pracować na sucho, doprowadzi to do jej uszkodzenia. Niedrogim i skutecznym sposobem zabezpieczenia się przed tym jest zamontowanie sterownika pływakowego na odpowiedniej głębokości w studni: gdy woda opanie poniżej miejsca zamontowania pływaka, pompa
się nie załączy.
Zalety pomp hydroforowych:
- niższa cena
- łatwa instalacja
Zalety pomp głębinowych:
- cicha praca (pompa zamontowania jest w studni, a nie np. w piwnicy)
- woda może być głębiej niż 8 m poniżej powierzchni
- nie ma konieczności zalewania pompy jak przy pompach hydroforowych.
Wybierając pompę głębinową najpierw należy ustalić rodzaj studni:
- kopana
- wiercona
Pompy do studni kopanych (kręgowych)
Do studni kopanej warto wybrać pompę specjalnie do tego przeznaczoną, np. Omnitech 1100, Omnitech 1500 lub Omnitron 5000. Pompy te nie wymagają stosowania rur osłonowych celem uzyskania odpowiedniego chłodzenia. Dodatkowo pompy Omnitech są wyposażone w sterownik pływakowy (chroniący przed pracą na sucho).
Chłodzenie typowych pomp głębinowych uzyskiwane jest poprzez przepływ wody wzdłuż silnika . W przypadku, gdy pompa pracuje w zbiorniku wodnym lub w studni o średnicy powyżej 200 mm należy zastosować rurę osłonową wymuszającą chłodzenie silnika albo zdecydować się na którąś z pomp wymienionych w poprzednim akapicie.
Pompy do studni wierconych
Gdy potrzebna jest pompa do studni wierconej, najpierw należy ustalić średnicę rury, do której ma zostać wpuszczona pompa. Jeśli studnia nie została jeszcze wywiercona, polecamy stosowanie rur o średnicy nie mniejszej niż 125 mm.
Najwęższe pompy dostępne w naszym sklepie to pompy głębinowe 3" (średnica zewnętrzna 75 mm). Maksymalna wydajność tych pomp wynosi 65 l/min.
Warte uwagi są również pompy głębinowe 3,5" (średnica zewnętrzna 90 mm) - zmieszczą się one bez problemu do popularnej rury "100", dodatkowo są fabrycznie wyposażone w 18mb przewodu. Maksymalna wydajność pomp 3,5" to 125 l/min.
Wśród pomp głębinowych 4" wybór jest już bardzo duży. Szczególnie polecamy pompy SPO (w całości wykonane ze stali nierdzewnej), lub pompy Belardi (Italy) z silnikami Sumoto (Italy) - popularne sa np. modele 4H10 lub 4H14.
Jeśli
- powyższe wyjaśnienia nie są dla Ciebie wystarczające,
- masz pytania,
- nie wiesz, która pompę wybrać
napisz do nas: info@dostudni.pl
Pomożemy Ci wybrać odpowiednią pompę.
DoStudni.pl w internecie