Jaką pompę wybrać do wody brudnej?
Wśród dziesiątek rodzajów pomp do wody tylko jedna sprawdza się naprawdę dobrze w przepompowaniu cieczy z zanieczyszczeniami. Jest to pompa zatapialna do wody brudnej z pływakiem oraz/lub z rozdrabniaczem w dodatkowym wyposażeniu. Te urządzenia dobrze sprawdzają się zarówno w gospodarstwach domowych (np. do wypompowania wody z zalanej piwnicy), jak i na terenach prac budowlanych (w miejscach, które trzeba osuszyć przed rozpoczęciem inwestycji).
Pompy zatapialne do brudnej wody cechują się solidnym wykonaniem. Jest to niezbędne, by takie urządzenie mogło sprawnie funkcjonować nawet mimo nieustannych uderzeń i otarć cząstek stałych w cieczy. Użycie odpowiednich materiałów sprawia też, że pompy zatapialne do brudnej wody są odporne na rdzę i negatywny wpływ zanieczyszczeń zawartych w wodzie.
Oprócz tego dobre pompy do wody brudnej odznaczają się dużą wydajnością i wysokimi wartościami podnoszenia. Spełnienie tych wszystkich wymogów pozwoli im prawidłowo wykonywać pracę, do której zostały przeznaczone. Tu pojawia się jednak pytanie – jaką pompę zatapialną do brudnej wody wybrać?
Pompa zatapialna do wody brudnej – na co zwracać uwagę przed zakupem?
Na polskim rynku najczęściej polecane są pompy zatapialne do wody brudnej produkcji IBO oraz Omnigena. To dwie sprawdzone marki. Oferowane przez nie urządzenia cechują się niezawodnością, solidnym wykonaniem i dobrymi parametrami technicznymi.
Niezależnie od zastosowania, warta zakupu jest pompa do brudnej wody o dużej wydajności. To kluczowy parametr dla tego typu urządzeń. Im większa wydajność, tym szybsze pompowanie cieczy.
Oprócz tego maksymalną wydajność zawsze należy zestawiać z maksymalną wysokością podnoszenia. Określa ona wysokość, na jaką dana pompa zatapialna do brudnej wody jest w stanie pompować ciecz. Należy pamiętać o tym, że im większa wysokość, tym niższa wydajność urządzenia.
Pompy do wody brudnej IBO i Omnigena często spotyka się w wersji z wbudowanym pływakiem. To wyposażenie uniemożliwia urządzeniu pracę na sucho (co kończy się uszkodzeniem) i automatyzuje jej pracę. Pływak pozwala też na dostosowanie poziomu cieczy, która ma pozostać w zbiorniku.
Przy pompowaniu cieczy, w której znajdują się cząstki stałe o dużej średnicy, dobrze sprawdzi się pompa do brudnej wody z rozdrabniaczem. Dzięki niemu nie trzeba martwić się o ewentualne zapchanie lub uszkodzenie urządzenia zbyt dużymi cząstkami stałymi. Rozdrabniacz, jak wskazuje jego nazwa, rozdrabnia większe cząstki ciał stałych pływające w cieczy.
DoStudni.pl w internecie