Lokalizacja szamba
Szambo, czyli bezodpływowy zbiornik na nieczystości ciekłe, może być wybudowane tylko na tych działkach budowlanych, których nie można bezpośrednio przyłączyć do sieci kanalizacyjnej. Ponadto, trzeba mieć na uwadze, że nie można ich osadzać na obszarach narażonych na niebezpieczeństwo powodzi oraz na powierzchniach zalewowych, a także wszędzie tam, gdzie tereny podlegają szczególnej ochronie środowiska. Powyższe przepisy nie są stosowane w przypadku wydanej decyzji wymienionej w art. 40 ust. 3 ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. – Prawo wodne (Dz.U. z 2017 r. poz. 1121 z późn. zm.) lub na podstawie art 77 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2017 r. – Prawo wodne (Dz.U. z 2017 r. poz. 1566).
Wielkość szamba a przepisy prawne
Szambo o pojemności do 10 metrów sześciennych musi być zlokalizowane w taki sposób, aby odległość od studni wynosiła co najmniej 15 metrów. Takie samo lub większe musi być również oddalenie szamba do okien i drzwi zewnętrznych pomieszczeń, w których przebywają ludzie, a także od magazynów żywności. Jednakże w przypadku zabudowy jednorodzinnej lub zagrodowej dystans od okien i drzwi powinien wynosić co najmniej 5 metrów, zaś odległość od granicy sąsiedniej działki, ulicy czy chodnika – co najmniej 2 metry.
Szambo buduje buduje się po zgłoszeniu tego faktu do starostwa lub urzędu miasta. Do informacji należy dołączyć mapkę z własnoręcznie dokonanym naniesieniem lokalizacji szamba wraz z odległościami od innych elementów otoczenia (studni, ogrodzeń, domów i innych budynków) oraz zaświadczenie od zarządcy sieci wodno-kanalizacyjnej, mówiące o braku możliwości przyłączenia budynku do sieci kanalizacyjnej. Do budowy szamba można przystąpić, jeśli w ciągu trzech tygodni od złożenia dokumentów urząd nie oprotestuje inwestycji.
W przypadku, kiedy pojemność szamba jest większa i wynosi od 10 do 50 metrów sześciennych, odległości powinny wynosić:
od drzwi i okien – co najmniej 30 metrów,
od granicy sąsiadującej działki – co najmniej 7,5 metra,
od drogi czy chodnika – co najmniej 10 metrów.
W tym przypadku do urzędu należy zgłosić pozwolenie na budowę podparte dołączonym projektem budowlanym. Na wydanie zgody na taką inwestycję urząd ma miesiąc, choć czasami ten okres może się wydłużyć. Tak duże szamba budowane są przy domach wielorodzinnych, chociaż nierzadko inwestują w nie również właściciele domów jednorodzinnych, którzy dzięki temu rzadziej muszą zamawiać wóz asenizacyjny.
Szamba większe niż 50 metrów sześciennych umieszcza się wg ekspertyzy technicznej przyjętej przez państwowego wojewódzkiego inspektora sanitarnego.
A co z przydomowymi oczyszczalniami ścieków?
Z kolei w przypadku szamb ekologicznych lub przydomowych oczyszczalni ścieków studnia musi być zlokalizowana co najmniej 30 metrów od najbliższego przewodu rozsączającego, pod warunkiem, że odprowadzane ścieki są oczyszczone biologicznie w taki sposób, by były zgodne z przepisami dotyczącymi ochrony wód. Warto mieć na uwadze, że przydomowe oczyszczalnie ścieków i szamba ekologiczne muszą być położone co najmniej 70 metrów od najbliższego przewodu rozsączającego instalacji bez biologicznego oczyszczania ścieków. Sam zbiornik przepływowy (np. osadnik przydomowej oczyszczalni ścieków) może być zlokalizowany bezpośrednio przy budynku, jednak pod warunkiem, że odpowietrzenie wyprowadzone jest co najmniej 60 centymetrów ponad górną krawędź okien i drzwi zewnętrznych tych budynków. Musi być ono szczelne i zaopatrzone w otwór rewizyjne ze szczelną pokrywą. Szambo również powinno być odpowiednio zbudowane – dno i ściany muszą być nieprzepuszczalne, a ponadto zaopatrzone w szczelne przykrycie na otworze do usuwania nieczystości oraz w odpowietrzenie wyprowadzenie na pół metra nad poziom terenu.
Wymagania dotyczące budowy studni
W świetle przepisów prawa studnia powinna być zlokalizowana co najmniej:
5 metrów od granicy działki, w przypadku gdy nie ma obowiązku stosowania strefy ochronnej;
7,5 metra od osi przydrożnego rowu;
15 metrów od budynków inwentarskich, szczelnych kompostowników i innych zbiorników na nieczystości;
70 metrów od nieutwardzonych wybiegów dla zwierząt.
Studnia może być zlokalizowana bliżej niż 5 metrów od granicy działki, a studnia współdzielona nawet na granicy działki w sytuacji, gdy spełnia warunki zawarte w punktach 2, 3 i 4.
Osłona studni wierconej musi zapewniać ochronę w promieniu co najmniej jednego metra od wprowadzonej w grunt rury. Ma być to pokrycie utwardzone o spadku 2% na zewnątrz.
Podobnie zabezpieczona musi być studnia kopana, przy czym odległość jednego metra liczona jest od zewnętrznej obudowy studni. Jej osłona musi być wykonana z materiałów nieprzepuszczalnych i nie wpływających na jakość wody. Złącza między tymi elementami muszą być uszczelnione. Wysokość części nadziemnej w studni kopanej bez pompy musi mieć co najmniej 90 cm, zaś studni wyposażonej w pompę – co najmniej 20 cm. Studnie muszą posiadać szczelne, nieprzepuszczalne przykrycie, dopasowane do obudowy i chroniące wnętrze przed zanieczyszczeniem. W przypadku studni zaopatrzonych w pompę ta musi mieć nośność odpowiednią dla przewidzianego obciążenia, czyli np. pompy głębinowej lub zanurzeniowej wraz z rurą wyprowadzającą oraz linką nośną.
Spełnienie powyższych warunków daje możliwość dostępu do bezpiecznej wody.
DoStudni.pl w internecie