Oszczędzanie wody to już nie tylko hasło propagandowe, ale konieczność wynikająca z postępujących zmian klimatycznych. Sytuacja dotyczy także zaopatrzenia w wodę roślin w naszym otoczeniu. Jednak by radości z pięknie rosnących roślin nie popsuł nam rachunek za wodę, warto zastosować kilka technik pozwalających na oszczędne gospodarowanie wodą.
Oszczędnie od samego początku
Najniższe koszty podlewania osiągniemy już na etapie projektowania i zakładania ogrodu. Dobór odpowiednich gatunków roślin i ich rozmieszczenie uzależniamy zarówno od warunków glebowych, jak i od ich lokalizacji na działce. Na gleby słabe i piaszczyste warto wybierać gatunki, które poradzą sobie w takich warunkach. Z drzew będą to np. sosna czarna i zwyczajna, brzozy, jałowce, morwa, dąb. Na słabych glebach dobrze poradzą sobie też niektóre byliny. Dobrym rozwiązaniem są np. kwitnące wczesną wiosną rośliny cebulkowe, które wejdą w okres spoczynku na początku lata i nie będą wymagały wtedy nawadniania. Z kolei zakładanie trawnika wymaga poprawy jakości gleby z użyciem gliny oraz próchnicznej gleby lub torfu.
Tanie źródło wody
Osoby mające dostęp do własnej studni są na wygranej pozycji, ponieważ mogą podlewać ogród tanią wodą z własnego ujęcia. Może to być zarówno staw czy sadzawka w ogrodzie, jak i własna studnia. Jednak nie każdy ma szczęście być posiadaczem własnego ujęcia wody. Dla osób go pozbawionych dobrym rozwiązaniem może być utworzenie wkopanego zbiornika na deszczówkę, w którym gromadzona będzie woda pochodząca z opadów czy wiosennych roztopów. Taki zbiornik o pojemności kilku, kilkunastu, czy nawet kilkudziesięciu metrów sześciennych pozwoli na podlewanie roślin w ogrodzie. Dysponując takim źródłem wody, do podlewania roślin wystarczy pompa o odpowiedniej wydajności (na przykład pompa zatapialna Multi TP 1000) oraz instalacja nawadniająca. Popularnym rozwiązaniem stosowanym do podlewania ogrodu wodą bezpośrednio z pompy są różnego rodzaju proste zraszacze i deszczownie. Te nieskomplikowane i relatywnie tanie urządzenia pozwalają na wygodne nawadnianie ogrodu bez konieczności liczenia się z kosztami wody. Ponadto, najprostsze modele są „odporne” na kiepskiej jakości wodę, jaka może znajdować się w stawie, dlatego trudno je zapchać.
Oszczędzanie „na wyjściu”
Wydajne podlewanie powinno opierać się na zapewnieniu roślinom optymalnej do ich wzrostu i plonowania ilości wody. Dlatego wylewanie dużych ilości wody to w większości przypadków jej czyste marnotrawstwo. Warto sięgnąć po oszczędne systemy nawadniające, które często są sterowane automatycznie za pomocą wyłączników czasowych lub w najlepszych systemach – umieszczonych w glebie czujników wilgotności. Obecnie najbardziej efektywnym systemem nawadniania roślin w ogrodzie lub na działce jest nawadnianie kroplowe, które dostarcza wodę bezpośrednio do strefy korzeniowej roślin. Podstawowymi elementami takiej instalacji nawadniającej są emitery kroplowe. Mogą mieć one formę linii kroplujących lub kroplowników instalowanych w rurze zasilającej i doprowadzających wodę bezpośrednio do roślin. Zaletami układów kroplujących są: oszczędne gospodarowanie wodą i energią, równomierne nawadnianie, niezależne od prędkości wiatru oraz brak zwilżania liści roślin. Ponadto, w czasie nawadniania można prowadzić różne prace w ogrodzie. Nawadnianie kroplowe można umieszczać na powierzchni gruntu, zakopać lub zawiesić nad glebą, np. na rosnących w rządkach drzewkach owocowych lub na szpalerze krzewów tworzących żywopłot. Nawadnianie kroplowe można wykorzystać też do nawożenia roślin z użyciem łatwo rozpuszczalnych nawozów ogrodniczych – takie układy podlewające są jednak wrażliwe na jakość wody i muszą być zasilane ze źródła o odpowiednim ciśnieniu. Często jest to publiczna sieć wodociągowa oferująca wodę o określonych parametrach. Korzystając z wody z własnej studni, warto zaopatrzyć układ zasilający w odżelaziacz oraz w układ hydroforowy, który zapewni odpowiednie ciśnienie wody w instalacji. W przypadku domów jednorodzinnych należy wtedy wybrać jeden większy hydrofor, który zapewni wodę zarówno domownikom, jak i ogrodowi.
DoStudni.pl w internecie