Do czego pompy ciśnieniowe?
Pompy ciśnieniowe idealnie sprawdzają się wszędzie tam, gdzie woda transportowana jest na długich odcinkach, na duże wysokości lub musi zostać dostarczona do odbiornika pod ciśnieniem. Do zaopatrywania się w wodę pod wysokim ciśnieniem wykorzystywane są różne grupy urządzeń.
W tej kategorii dominują pompy głębinowe przeznaczone do tłoczenia wody czystej ze studni wierconych. W przypadku posiadania zapiaszczonej studni głębinowej warto wybrać model antypiaskowy z pływającym wirnikiem. Pompy takie w czasie swojej pracy chłodzone są wodą opływającą silnik urządzenia w czasie pracy.
W przypadku pompowania wody ze studni kopanych lub z otwartych zbiorników wodnych warto sięgnąć po pompę głębinową z płaszczem chłodzącym, który pozwoli na schłodzenie pracującego silnika urządzenia. Z tych samych źródeł można pobierać wodę za pomocą pomp zanurzeniowych.
Czym jeszcze kierować się przy wyborze pompy ciśnieniowej?
Wybierając pompę, trzeba przede wszystkim kierować się jej przeznaczeniem.
Najważniejsze parametry, na jakie należy zwrócić uwagę, to wydajność pompy, uzyskiwane ciśnienie i maksymalna wysokość tłoczenia wody. W przypadku ciśnieniowych pomp ssąco-tłoczących. zwraca się też uwagę na maksymalną głębokość zasysania.
Wydajność to miara ilości wody, którą pompa może przetłoczyć w ciągu jednostki czasu. Zazwyczaj określana jest w litrach na minutę, litrach na godzinę lub w metrach sześciennych na godzinę. Wydajność pompy przed zakupem trzeba obliczyć na podstawie planowanego, sumarycznego zużycia podłączonych urządzeń odbiorczych, które będą wykorzystywane w tym samym czasie.
Wartość ciśnienia, jaką można uzyskać z pompy, ma kluczowe znaczenie przy zasilaniu urządzeń wymagających go do prawidłowej pracy – np. zraszaczy lub deszczowni w rolnictwie czy zasilania instalacji CIP w przemyśle, w którym stosowane są pompy odporne na chemikalia, używane do czyszczenia tj. np. pompa pionowa CV 15-4T 400V IBO.
Wysokość podnoszenia jest z kolei parametrem, który informuje przyszłego użytkownika, jakie opory będzie w stanie pokonać pompa w czasie tłoczenia wody lub innej cieczy. Parametr ten ma znaczenie w przypadku, kiedy trzeba wyliczyć, jak daleko lub jak wysoko będzie tłoczona woda. Przeliczenie jest w miarę proste – jeden metr odpowiada jednemu metrowi tłoczonemu w pionie lub dziesięciu metrom tłoczonym w poziomie. Wraz ze wzrostem wysokości lub odległości będzie więc malała wydajność pompy i uzyskiwane ciśnienie. Każda pompa ciśnieniowa ma określone przedziały wydajności i wysokości podnoszenia. Konkretny model warto dobrać więc tak, by odpowiadał naszym potrzebom. W przypadku pomp zasysających wodę ze zbiornika położonego poniżej poziomu jej montażu wysokość podnoszenia należy również uwzględnić przy podliczaniu strat w wydajności.
Kolejną kwestią wartą uwagi jest sposób zasilania urządzenia. Obecnie na rynku dominują pompy elektryczne zasilane prądem jednofazowym lub trójfazowym. Dzięki zastosowaniu silników elektrycznych pompy ciśnieniowe, a w szczególności głębinowe, mogą mieć małe średnice. Są dzięki temu lekkie i stosunkowo ciche. Zalety te powtarzają się również w przypadku innych rodzajów pomp ciśnieniowych, np. zanurzeniowych lub ssących. Główną wadą zasilania elektrycznego jest konieczność doprowadzenia do pompy energii nierzadko z odległych źródeł energii elektrycznej.
Warto wybrać model zaopatrzony w automatyczny sterownik i zabezpieczenia, które uchronią pompę przed pracą w suchobiegu, a ponadto przed przegrzaniem czy przebiciami prądu. W razie braku takiej automatyki można wykorzystać falownik do pompy, który będzie kierował jej pracą – włączał ją i wyłączał w zależności od potrzeb. Zabezpieczeniem urządzenia przed suchobiegiem może być także wyłącznik pływakowy, popularnie stosowany w pompach zanurzeniowych. W przypadku pomp głębinowych warto kupić model z zaworem zwrotnym lub zainstalować go samodzielnie. Pozwoli to ochronić automat przed uderzeniem hydraulicznym cofającej się wody, co może uszkodzić wirnik lub silnik pompy.
Zastosowanie pomp ciśnieniowych
Pompy ciśnieniowe znajdują zastosowanie w domach, gdzie służą do zaopatrywania mieszkańców w wodę. Instaluje się je również w ogrodach do podlewania roślin. Urządzenia pozwalają na pobór wody opadowej, zbieranej np. w oczkach wodnych czy podziemnych lub powierzchniowych zbiornikach na deszczówkę, dlatego tak chętnie stosowane są w przydomowych ogródkach do zasilania zraszaczy oraz deszczowni. Za ich pomocą można również przetłaczać wodę zasilającą pralkę lub toalety w domu, np. ze zbiornika na deszczówkę lub na wodę szarą.
W gospodarstwach rolnych pompy ciśnieniowe stosowane są do nawadniania upraw oraz pompowania wody przeznaczonej do pojenia inwentarza za pomocą automatycznych poideł. Chętnie stosowane są też w różnego rodzaju firmach, gdzie służą do zasilania instalacji przemysłowych, zbiorników roboczych, a nawet do mycia floty firmowych pojazdów.
DoStudni.pl w internecie