Odbiorcy zużywający duże ilości paliwa, czy to do celów napędowych, czy opałowych, zazwyczaj kupują je w ilościach hurtowych. Jednak by później wygodnie tankować pojazdy lub uzupełniać paliwo w urządzeniach, warto zaopatrzyć się pompę, która ułatwi te czynności. Najlepsza będzie elektryczna pompa do paliwa, która doskonale sprawdzi się w każdym większym gospodarstwie rolnym czy w firmie posiadającej swoją flotę pojazdów.
Dla kogo pompa do paliwa
Naturalnymi użytkownikami pomp do paliw są gospodarstwa rolne, firmy transportowe, budowlane oraz wszystkie te, które w swojej działalności wykorzystują pojazdy lub maszyny zasilane olejem napędowym. Szacuje się, że w gospodarstwie rolniczym zużycie oleju napędowego w przeliczeniu na 1 hektar gruntów ornych może wahać się od 100 do 150 litrów. Dlatego nawet w średniej wielkości gospodarstwach warto przechowywać odpowiedni zapas paliwa na miejscu. Podobnie sprawa ma się w przypadku firm transportowych czy budowlanych, szczególnie mających duże bazy pojazdowe. Własny zbiornik na paliwo stanowi doskonałe rozwiązanie szczególnie tam, gdzie sieć stacji paliw jest rzadka, np. w regionach wiejskich. Ponadto pozwala on oszczędzić na kosztach paliwa, ponieważ kupując je hurtowo do własnego zbiornika, można to zrobić po niższych cenach niż te na stacjach paliw. Nie bez znaczenia jest też kwestia ochrony środowiska, ponieważ tankowanie na własnym placu ogranicza zużycie paliwa, np. w czasie przejazdów z pola do punktu tankowania. Taki magazyn oleju napędowego musi być oczywiście zaopatrzony w pompę do jego tankowania lub przepompowywania. Podobnie dzieje w przypadku oleju opałowego, który także wymaga specjalnej pompy.
Czym kierować się przy wyborze pompy do paliwa
Po pierwsze należy wiedzieć, że oleje: napędowy lub opałowy charakteryzują się dużą lepkością. Dlatego stawiają one przy przetaczaniu duży opór, niższa jest w nich głębokość zasysania i wysokość podnoszenia, tymczasem zużycie energii koniecznej do ich pracy jest zazwyczaj większe w porównaniu do podobnych pomp do cieczy o małej lepkości. Dlatego do przepompowywania olejów trzeba wybierać pompy do tego rodzaju produktów. W czasie ich użytkowania należy pamiętać, że pompy do oleju napędowego lub opałowego zazwyczaj nie nadają się do tłoczenia cieczy takich jak benzyna, która oprócz innej lepkości charakteryzuje się tym, że tworzy łatwopalne opary, które mogą być przyczyną wybuchu lub pożaru.
Kolejnym elementem, na jaki trzeba zwrócić uwagę przy doborze pompy, jest jej wydajność. Wydawać by się mogło, że im mocniejsza pompa, tym lepsza. Jednak taka kalkulacja ma zastosowanie w przypadkach, gdzie tankowana jest flota pojazdów lub maszyny dysponują potężnymi zbiornikami na paliwo. W przypadkach, w których maszyny mają mniejsze zbiorniki paliwa, wystarczy pompa o mniejszej wydajności, ponieważ 2-3 minuty różnicy w czasie tankowania jednego pojazdu nie robią już takiej różnicy.
Sama pompa musi być solidnie zbudowana. Dobrej jakości pompy mają korpus metalowy, np. żeliwny, który ułatwia chłodzenie urządzenia. Solidny musi być też wirnik oraz łopatki, od których bezpośrednio zależy efektywność pracy pompy. Mocna konstrukcja pompy pozwoli na jej długotrwałe użytkowanie. Warto też wybrać wyrób producenta zapewniającego łatwy dostęp do części zamiennych, takich jak np. łopatki pomp. Pozwoli to na szybkie sprowadzenie części i wymianę zużytych elementów bez konieczności wysyłania pompy do serwisu lub producenta.
Akcesoria do pomp do paliwa
Pompa do paliwa, by prawidłowo spełniać swoje zadanie, musi być zaopatrzona w dodatkowe elementy. Najważniejszym z nich jest odpowiedni zbiornik na paliwo. Kolejnymi akcesoriami są węże ssawne i przewody tłoczące. Muszą być one wykonane z solidnej, grubej gumy niepodatnej na działanie olejów. Tankowanie pojazdów i wypełnianie różnego rodzaju kanistrów czy pojemników ułatwi pistolet do paliwa zaopatrzony w funkcję autostopu ułatwiającą tankowanie „pod sam korek”. W przypadku tankowania floty pojazdów warto zaopatrzyć się w licznik paliwa.
Uwagi
W przypadku posiadania zbiornika na paliwo, jakim jest olej napędowy, stojącego na placu koniecznie trzeba wyznaczyć strefę zagrożenia wybuchem wynoszącą 1,5 metra i oznaczoną odpowiednią tabliczką. W strefie tej nie wolno palić ani używać otwartego ognia. W pobliżu warto umieścić środki gaśnicze, takie jak: piasek i łopatę do niego, gaśnicę.
DoStudni.pl w internecie