Czym jest pompa do ścieków surowych?
Pompa do ścieków surowych to urządzenie służące do tłoczenia silnie zanieczyszczonych cieczy, nierzadko zawierających stałe resztki organiczne i inne drobne odpady, takie jak np. włókna, włosy, kawałki osadu itp. Konstrukcja oparta jest w tym przypadku o różnego rodzaju wirniki albo przenośniki ślimakowe, wymuszające przepływ cieczy.
Pompy ścieków surowych różnią się między sobą wydajnością tłoczenia, rodzajem wirników, rodzajem prądu zasilającego, a także ceną. Pompy przeznaczone do ścieków surowych mogą być zaopatrzone w wirnik wielołopatkowy, jedno- lub dwukanałowy albo w wirnik wolnego przepływu. Są to zazwyczaj pompy zatapialne. W przypadku urządzeń z wirnikiem wolnego przepływu zasysana od dołu ciecz kierowana jest do otworu umieszczonego z boku korpusu pompy. Ciała stałe są zasysane wraz ze ściekami, nie wchodząc jednak w kontakt z silnikiem i innymi wrażliwymi częściami pompy, dzięki czemu tego rodzaju urządzenia są mało awaryjne. Zazwyczaj wielkość zanieczyszczeń, które mogą być przetłoczone, nie przekracza 50 mm, choć warto ten fakt sprawdzić przed zakupem w specyfikacji pompy, ponieważ w wielu modelach wartość ta nie przekracza 35 mm. Silniki stosowane w pompach do ścieków mogą być jednofazowe lub trójfazowe. Warto mieć na uwadze, że konstrukcja z bocznym wypływem powoduje, że wysokość tłoczenia takich pomp jest niewielka.
Wybierając pompę do ścieków surowych, należy postawić na model z rozdrabniaczem, który pozwoli na rozbicie większych kawałków zanieczyszczeń stałych na mniejsze części. Jednakże rozdrabnianie mogą być materiały organiczne, np. resztki jedzenia. Ten praktyczny dodatek pozwala na uniknięcie blokowania pompy i zapewnia jej płynną i bezawaryjną pracę. Niestety, pompa z rozdrabniaczem nie poradzi sobie z tekstyliami, takimi jak fragmenty tkanin, szczególnie z włókien syntetycznych. By zapobiec problemom związanym z takimi odpadami, warto taką pompę umieścić w koszu z metalowej lub wykonanej z tworzywa sztucznego siatki.
Czym kierować się przy wyborze pompy do ścieków surowych?
Elementy, na które trzeba zwrócić uwagę przy wyborze pompy do ścieków, to wysokość tłoczenia, czyli zdolność do podnoszenia cieczy na daną wysokość. Jest to, obok mocy silnika pompy, najważniejsze kryterium, jakim należy się kierować podczas wyboru modelu pompy do ścieków. To od niej zależy, jak wysoko i daleko można przetłoczyć ścieki oraz czy konieczne będzie wybudowanie studzienek pośrednich. Pompa musi zapewnić pewien nieduży zapas mocy do tego, by zapewnić swobodne przetłaczanie ścieków.
Wydajność pompy jest innym, powiązanym z mocą pompy wskaźnikiem. Określa ona czas konieczny do opróżnienia zbiornika ścieków. Wydajność pompy przedstawiana jest zazwyczaj w litrach na minutę lub w metrach sześciennych na godzinę, jednak wartości podawane przez producentów należy traktować nieco na wyrost. Pozwoli to na uniknięcie przykrych niespodzianek.
Wartością ułatwiającą wybór pompy do ścieków surowych jest maksymalna wielkość zanieczyszczeń stałych, które może ona przetłoczyć, czyli tzw. swobodny przepływ. Jest to ważne szczególnie w przypadku pomp bez rozdrabniacza, które mogą zostać zablokowane przez większe resztki organiczne. Z kolei pompa wyposażona w rozdrabniacz poradzi sobie z większością zanieczyszczeń i zapewni swobodny przepływ ścieków wraz z rozdrobnionymi zanieczyszczeniami stałymi. Jeżeli planowana do zakupu pompa będzie służyła tylko do tłoczenia ścieków szarych, to można zrezygnować z rozdrabniacza, jednakże w przypadku ścieków czarnych rozdrabniacz będzie niezbędnym dodatkiem.
Pompy do ścieków surowych wykonywane są z różnych materiałów, choć przeważają żeliwo, stal i mocne gatunki tworzyw sztucznych. Wirniki wykonywane są zazwyczaj ze stali, choć warto dopytać, czy są one spawane, czy też odlewane. Te drugie będą mniej podatne na uszkodzenia, do których może dojść pod wpływem twardszych cząsteczek zanieczyszczeń.
Pompa do ścieków może zostać zaopatrzona w wyłącznik pływakowy, który pozwoli na jej automatyczne włączanie i wyłączanie po osiągnięciu określonego poziomu ścieków w studzience zbiorczej. Dostępne są też modele bez tego dodatku, które można uruchamiać ręcznie lub za pomocą zewnętrznego sterownika.
Trzeba też zwrócić uwagę na zabezpieczenia termiczne, które ochronią pompę przed uszkodzeniem.
Dobrze dobrana, prawidłowo użytkowana i konserwowana pompa do ścieków surowych będzie służyła przez długie lata i zapewni komfort użytkownikom. Dzięki temu domy budowane w miejscach, z których ścieki nie mogą odpływać grawitacyjnie do kanalizacji, będą mogły swobodnie pozbywać się swoich ścieków bez stwarzania zagrożenia dla środowiska.
DoStudni.pl w internecie