Jakie elementy tworzą system hydroforowy?
Prawidłowo złożony zestaw hydroforowy odpowiedzialny jest za właściwą dystrybucję wody. Do elementów niezbędnych, znajdujących się w jego konstrukcji zalicza się:
- pompę hydroforową,
- zbiornik hydroforowy,
- wyłącznik ciśnieniowy.
Dodatkowo należy także pamiętać o zastosowaniu pełnego osprzętu dedykowanego do konkretnego zbiornika hydroforowego. Osprzęt uzależniony jest od rodzaju wybranego modelu – ocynkowanego lub przeponowego. Wśród najważniejszych elementów wyróżnia się między innymi: manometr, zawór zwrotny, czy wąż antywibracyjny. Decydując się na profesjonalny zestaw hydroforowy nie należy również zapominać o wyłączniku ciśnieniowym, który chroni przed tak zwanym suchobiegiem. Nowoczesne zestawy działają w pełni automatycznie, również w sytuacji, w której dojdzie do spadku ciśnienia wewnątrz zbiornika. Wówczas odcinane zostaje zasilanie, chroniąc tym samym cały układ. Warto wyposażyć się także w specjalne filtry antypiaskowe – w sytuacji, w której pompa zassie zanieczyszczenie np. ze studni, filtr wyłapie wszystkie zabrudzenia - mniejsze i większe, chroniąc tym samym wnętrze zbiornika.
Czym kierować się podczas wyboru zestawu hydroforowego?
Wybór zestawu hydroforowego wbrew pozorom nie należy do najłatwiejszych. Warto więc kierować się kilkoma sprawdzonymi zasadami. Pozwoli to samodzielnie dopasować właściwy zestaw - adekwatnie do swojego zapotrzebowania. Pod uwagę należy wziąć takie parametry jak:
- rodzaj źródła czerpania wody,
- zapotrzebowanie domowników na wodę,
- wysokość podnoszenia cieczy,
- odległość obiektu od punktu zasilania.
Sercem zestawu hydroforowego jest zainstalowana w nim pompa. To właśnie od niej uzależnione jest najwięcej parametrów. Właściwie dopasowany model pompy powinien spełniać zapotrzebowanie na wodę dla domowników oraz w krótkim czasie umożliwić napełnienie zbiornika. Ważnym elementem będzie również maksymalna wartość podnoszenia cieczy, którą koniecznie należy uwzględnić. Nie należy zapominać również o odległości pomiędzy źródłem, z którego czerpana będzie ciecz a zestawem hydroforowym. Zbyt duża wartość w tym zakresie może skutecznie obniżyć wydajność pompy zasilającej system. Producenci systemów hydroforowych zalecają, aby odległość pomiędzy ujęciem wody a zbiornikiem nie przekraczała 20 metrów.
Wydajność samej pompy to jedna z najważniejszych kwestii. Istotne będzie dopasowanie właściwej mocy oraz wydajności pompowania na minutę. Warto przy tym pamiętać, że decyzja o wyborze najlepszego, dostępnego na rynku urządzenia to wbrew pozorom nie zawsze idealne rozwiązanie. Zbyt mocna pompa może doprowadzić do zbyt szybkiego osuszania zbiornika i pracy urządzenia na sucho, co z kolei może skończyć się awarią urządzenia. Dla domów jednorodzinnych zaleca się wybór pomp hydroforowych o wydajności od 70 do 100 litrów na minutę.
Jak dopasować zbiornik hydroforowy do swoich potrzeb?
Kompletując zestaw hydroforowy, nie sposób pominąć wybór właściwego zbiornika. W tym celu istotnym parametrem ułatwiającym wybór będzie liczba mieszkańców oraz ich zapotrzebowanie na wodę. Decydując się na zbiornik, warto wybrać większą pojemność, z ewentualnym zapasem kilkudziesięciu litrów. Większy zbiornik w zestawie to rzadsze uruchamianie się pompy dobijającej poziom wody do odpowiedniego stanu.
Wybierając zbiornik ocynkowany dla domu jednorodzinnego, warto postawić na pojemność z zakresu od 200 do 300 litrów. W przypadku zbiorników przeponowych dla domu jednorodzinnego powinno wybrać się ten o pojemności około 150 litrów. Trzeba mieć także świadomość tego, że zbiorniki membranowe odróżniają się nawet o połowę lepszą wydajnością niż zbiorniki ocynkowane, dlatego ich pojemność bez problemu może być mniejsza.
Profesjonalny zestaw hydroforowy – poradź się specjalistów
Jeżeli dysponujesz już pompą hydroforową, a nie masz pewności co do właściwego zbiornika - skonsultuj się w tej sprawie z ekspertami. Doradzą oni nie tylko typ zbiornika, ale również jego pojemność. W większości przypadków pomogą Ci także w skompletowaniu niezbędnych elementów dodatkowych ułatwiających montaż.
Dopasowanie niewłaściwych podzespołów lub całego zestawu dla domu jednorodzinnego będzie nie tylko mało efektywne, ale może wpłynąć na zupełną nieopłacalność inwestycji. W tego typu sytuacjach, kiedy brakuje Ci fachowej wiedzy, warto skorzystać z pomocy specjalistów. Na podstawie krótkiego wywiadu i po zebraniu najważniejszych informacji skompletują oni najlepszy zestaw, który będzie spełniał swoje zadanie.
DoStudni.pl w internecie