Organizacja wywozu szamba
Ewidencja bezodpływowych zbiorników na nieczystości leży w zakresie kompetencyjnym gmin, które mają obowiązek kontrolować prawidłowość tego, czy ich zawartość jest usuwana zgodnie z przepisami. Usuwaniem i przewozem zawartości szamba zajmują się wyspecjalizowane i uprawnione firmy asenizacyjne. Muszą one posiadać odpowiednie pozwolenie na prowadzenie takiej działalności, czyli opróżnianie zbiorników bezodpływowych i przewozu nieczystości płynnych. Każde skorzystanie z usług takiej firmy musi kończyć się otrzymaniem dokumentów potwierdzających wykonanie tej usługi (umowy z firmą i rachunków za usługę), które trzeba okazać na każde wezwanie urzędu gminy – organ ten może bowiem wymagać ich regularnego dostarczania do urzędu. Brak dokumentów potwierdzających opróżnianie szamba przez uprawnioną firmę będzie podstawą do nałożenia przez gminę kary grzywny na właściciela szamba. Kara pieniężna, jaka grozi za takie wykroczenie, to nawet 5000 złotych. Ponadto ukarany ponosi koszty opróżnienia zbiornika zleconego przez władze gminy, które z mocy przepisów prawa musi podjąć się tego zadania w sytuacji, kiedy właściciel nie jest w stanie udokumentować prawidłowego zagospodarowywania zawartości szamba. Prawo nie zabrania podpisania umowy z kilkoma firmami, przy czym trzeba sprawdzić, czy mają one zezwolenie od lokalnego urzędu gminy na odbiór i transport nieczystości ciekłych.
Gmina ma też prawo skontrolować fakt, czy samo szambo jest wybudowane zgodnie z przepisami prawa, szczególnie w zakresie jego lokalizacji i odległości od innych obiektów oraz czy jest szczelne, a ponadto nie posiada nielegalnego odpływu. Wszelkie wykryte nieprawidłowości w tym zakresie będą mogły skutkować nie tylko karą, ale też natychmiastową koniecznością poprawy wszelkich uchybień.
Kłopoty, jakie mogą pojawić się przy opróżnianiu szamba
Tego typu problemów jest wiele, jednakże dwa najpoważniejsze dotyczą lokalizacji szamba oraz częstotliwości jego odbioru. Szambo musi być tak zlokalizowane na podwórku czy działce, by łatwo można było podjechać szambiarką w jego pobliże. O ile na indywidualnych podwórkach można jeszcze jakość zapewnić bezpośredni dojazd, o tyle w przypadku ogródków działkowych czy działek rekreacyjnych jest to nierzadko utrudnione ze względu na silne skupienie działek i wąskie dojazdy do nich. Kłopotliwa może też być konieczność obecności któregoś z dorosłych domowników w czasie przyjazdu szambiarki, chociażby po to, by otworzyć bramę wjazdową. Rozwiązaniem tego problemu może być instalacja w zbiorniku przewodu do szamba, którego koniec, zaopatrzony w dodatkowe szybkozłącze, będzie wyprowadzony do granicy posesji lub działki od dogodnej pod względem dojazdu strony. Dzięki temu szambiarka będzie mogła podłączyć się do tego przewodu bez konieczności wjazdu na podwórze. W takie przewody ssące, o ścianach odpornych na zapadanie się w warunkach obniżonego ciśnienia i odpornych na uszkodzenia mechaniczne, można zaopatrzyć się na stronie dostudni.pl. Firma posiada ponadto w swojej ofercie płócienne węże tłoczne wzmocnione gumą oraz pompy do wody zanieczyszczonej, ułatwiające awaryjne opróżnienie zbiornika.
Kolejnym, ważnym zagadnieniem jest częstotliwość odbioru ścieków. Przepisy wymagają, by szambo było opróżniane adekwatnie do zużycia wody, jednak nie rzadziej niż raz na kwartał. Ustalenie regularnego grafiku jest wygodne, jednak może generować zbędne koszty w przypadku, kiedy szambo nie jest opróżnione do końca, ponieważ opłata za usługę jest stała i nie zależy od ilości ścieków. W „drugą stronę” może być jeszcze gorzej, ponieważ w skrajnych przypadkach można doprowadzić do przepełnienia szamba i wylania się jego zawartości na glebę, co jest jedną z sytuacji, do jakich właściciel szamba nie może dopuścić. Dlatego warto kontrolować poziom ścieków w szambie, choć nie można czekać do ostatniej chwili z zamówieniem usługi, ponieważ firmy działają zazwyczaj wg umówionych terminów, więc natychmiastowy odbiór może być niewykonalny. Sprawdzanie poziomu szamba można sobie usprawnić, stosując odpowiedni czujnik, który poinformuje o napełnieniu zbiornika.
Inną niedogodnością związaną z opróżnianiem szamba jest to, że wytwarzane w czasie tej czynności podciśnienie powoduje wysysanie wody z syfonów armatury w domu. Skutkiem tego jest nieprzyjemny zapach, który może przedostawać się do mieszkania. By zapobiegać temu zjawisku, warto co jakiś czas wlewać lub wsypywać do toalet preparaty mikrobiologiczne, które usprawnią rozkład związków organicznych zawartych w ściekach. Z kolei zasysaniu wody można zapobiec, montując na zbiorniku kominek odpowietrzający. Kominek wentylacyjny ponadto może zapobiegać gromadzeniu się w zbiorniku szamba gazów takich jak metan i siarkowodór. Gazy te w mieszaninie z powietrzem są silnie wybuchowe, a ich eksplozja w zbiorniku może doprowadzić do jego zniszczenia, a nawet do zapalenia sąsiednich obiektów.
DoStudni.pl w internecie