Zaplanuj pracę, zanim zaczniesz budowę studni
Samodzielne wykonanie studni wymaga odpowiedniego planu działania. Pozwoli Ci to uniknąć wielu problemów oraz zbędnych kosztów na etapie realizacji projektu.
Jeśli dopiero planujesz zakup działki, to dokładnie sprawdź plan zagospodarowania przestrzennego wybranej lokalizacji. W ten sposób ustalisz, czy nie występują ograniczenia w zakresie wiercenia studni i być może zmienisz zdanie odnośnie parceli. Jeśli już posiadasz działkę, to sytuacja wygląda analogicznie – jeśli wcześniej się tym nie interesowałeś, również zajrzyj do planu zagospodarowania przestrzennego.
Kolejnymi etapami, które są niezwykle istotne, jest określenie dwóch kwestii.
- Warunków hydrologicznych terenu — wiercenie studni bez zapoznania się z panującymi warunkami często skutkuje koniecznością powtarzania odwiertów, co zabiera czas i energię. Jeśli zlecasz usługę wiercenia firmie, to każdy ponowny odwiert będzie generować niemałe koszty. Rozwiązaniem jest zlecenie badania hydrogeologicznego. Dzięki niemu określisz profil litologiczny, głębokość występowania warstwy wodonośnej oraz jej miąższość.
- Planowanego użytkowania budowanej studni — nowelizacja prawa wodnego z czerwca 2015 roku zliberalizowała przepisy w zakresie budowania studni. Jeśli Twoje ujęcie będzie znajdować się na głębokości mniejszej niż 30 metrów i przewidziany pobór wody będzie mniejszy niż 5 m3 na dobę, to do legalnego zbudowania studni potrzebne jest jedynie zgłoszenie do właściwego organu administracji.
Chcesz wiedzieć, co jeszcze jest potrzebne do samodzielnej budowy studni głębinowej? Kliknij poniższy link, aby przeczytać artykuł na naszym blogu: https://www.dostudni.pl/czego-potrzeba-do-budowy-studni-glebinowej,b162.html
Co zrobić, gdy Twoja budowana studnia ma większą głębokość lub planowany pobór?
Gdy wiercona studnia ma być głębsza niż 30 m lub planowane zużycie ma przekraczać 5 m3 na dobę, konieczne jest wykonanie operatu wodnoprawnego, co wiąże się z poniesieniem niemałych kosztów. Gotowy operat uzupełnij o projekt prac geologicznych i wypełnij wniosek o pozwolenie wodnoprawne. Niedopełnienie wszystkich obowiązków lub niezłożenie właściwego kompletu dokumentów spowoduje wstrzymanie rozpatrzenia złożonego wniosku. Dopiero po dopełnieniu wszystkich formalności możesz legalnie rozpocząć wiercenie studni.
Aby uniknąć błędów i zbędnych kosztów podczas samodzielnej budowy studni, kliknij poniższy link i przeczytaj artykuł z naszego bloga, który pokazuje, na co możesz się natknąć w czasie tego typu inwestycji: https://www.dostudni.pl/najczestsze-bledy-przy-budowie-studni-glebinowej,b140.html
Czy samodzielne wiercenie studni jest możliwe?
Wiele osób po sprawdzeniu kosztów związanych ze zleceniem wiercenia studni, zastanawia się, czy mogą samodzielnie dokonać tej czynności. Jak najbardziej jest to możliwe, ale wymaga posiadania odpowiedniego sprzętu.
Ręczna wiertnica to urządzenie składające się z rozwiertaka glebowego, dwóch wierteł o mniejszej i większej średnicy, mocnej liny, szlamówki klapowej, zestawu przedłużek o stosownej długości oraz rączki. Potrzebne będą także rury PCV o średnicy dopasowanej do wierteł. Popularnie stosowany rozmiar rury wypełniającej budowaną studnię, to 110 mm. Wiertła muszą mieć odpowiednio większą średnicę, np. 180 mm oraz 160 mm.
Budowę studni rozpocznij od wykopania otworu w ziemi, w którym następnie umieścisz rozwiertak. Nałóż na niego wiertło o większej średnicy, zamontuj rączkę i wykonuj ruchy o kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara. Pamiętaj, aby co pewien czas sukcesywnie wyciągać urobek. Gdy głębokość wierconej studni osiągnie 1 metr, podczep linę do wiertła przy pomocy karabińczyka, a następnie zamontuj pierwszy element przedłużający.
Kontynuuj wiercenie studni z użyciem wiertnicy, dokładając kolejne przedłużki, aż do momentu zauważenia zwiększonej wilgotności gleby lub wody w wykopie. Wtedy zmień wiertło na to o mniejszej średnicy, a następnie włóż do studni rurę PCV o średnicy 160 mm. Dalej wykonuj odwiert z użyciem wiertła o średnicy 145 mm tak długo, aż woda zacznie napływać tak szybko, że wyjmowanie urobku stanie się trudno lub nawet niemożliwe.
Na tym etapie skorzystaj ze szlamówki klapowej. Wprowadź ją do otworu zabezpieczonego rurą PCV, a następnie kilkukrotnie uderz o dno, co pozwoli głębiej wcisnąć rurę. Szlamówkę musisz co pewien czas wyjąć i oczyścić z urobku. Pogłębianie studni kontynuuj do momentu osiągnięcia co najmniej 2 metrów głębokości wody.
Kolejnym etapem jest budowa filtra na rurze PCV o średnicy 110 mm i grubości ścianek 3,2 mm. Nawiercone otwory o szerokości 20 mm umieszczone co ok. 5 cm owiń siatką studniarską, a następnie zabezpiecz mocną taśmą klejącą oraz żyłką studniarską. Pamiętaj o dokładnym zaślepieniu dna rury. Gotowy filtr obsyp żwirem i wprowadź do Twojej nowo wybudowanej studni.
Ostatnia czynność polega na wprowadzeniu pompy głębinowej. Sprawdź bogatą ofertę naszego sklepu, aby wybrać pompę, która idealnie będzie odpowiadać Twoim potrzebom: https://www.dostudni.pl/pompy,c120.html
DoStudni.pl w internecie