Jak działa silnik pomp głębinowych?
Silnik do pompy jest urządzeniem elektrycznym. Należy zapewnić zasilanie, aby mógł on pracować i spełniać swoje zadanie polegające na przetłoczeniu wody na dużą wysokość. W tym celu woda pobrana ze studni głębinowej lub kopanej musi osiągnąć wysokie ciśnienie. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu wirnikowego lub ślimakowego napędu pompy.
Wirniki wykonane są z materiałów o wysokiej wytrzymałości mechanicznej, takich jak metal lub specjalnie zaprojektowane tworzywa sztuczne. Po podaniu zasilania, silnik do pompy uruchamia się, wprawiając w ruch wirnik. Jego praca wytwarza ciśnienie wody i wymusza jej ruch w kierunku rury, która tłoczy ciecz w górę. Woda pobierana jest u podstawy wirnika znajdującego się nad silnikiem pompy głębinowej. Zapewnia w ten sposób jego chłodzenie.
Łopatki tworzą wielostopniową strukturę w komorach dyfuzorów. Pompowana woda osiąga coraz wyższe ciśnienie podczas tłoczenia przez kolejne stopnie urządzenia. Montując pompę w studni o znacznie większej średnicy, pamiętaj o zastosowaniu rury osłonowej. W przeciwnym wypadku silnik do pompy nie będzie mógł wydajnie się chłodzić, co będzie skutkować przerwami w pracy urządzenia oraz potencjalnym awariom w dłuższym horyzoncie czasowym.
Innym rozwiązaniem jest zakup pompy monoblokowej, w przypadku której silnik i oraz część hydrauliczna zamontowane są w jednym korpusie. Woda jest przetłaczana wtedy przez całe urządzenie, chłodząc zarazem silnik do pompy. Tego typu urządzenia z łatwością kupisz w Internecie.
Mniej wydajną alternatywą jest zastosowanie napędu ślimakowego. Jego sercem jest element rotacyjno-wyporowy, który jest w stanie wytworzyć bardzo wysokie ciśnienie oraz wysokość podnoszenia. Dzięki swoistej budowie, w silnikach do pompy ślimakowej nie występują zawory zwrotne. Nie dochodzi w nich do cofania się wody, co ma miejsce w silnikach wirnikowych. Prostsza budowa sprawia, że pompy pochodzące od renomowanych producentów potrafią pracować nawet kilkadziesiąt lat.
Wybierz silnik pompy głębinowej dopasowany do Twoich potrzeb
Silnik do pompy należy wybierać, mając już gotową studnię. Dzięki rozpoznaniu warunków w niej panujących, dopasujesz moc i wielkość pompy. Najpopularniejsze średnice pomp to 4 oraz 6 cali. Z kolei moc silnika powinna być równa lub nieco wyższa od wartości przewidzianych przez producenta pompy. Zastosowanie słabszego silnika nie pozwoli uzyskać odpowiedniego poziomu ciśnienia.
W zależności od warunków pracy urządzenia, zwróć uwagę na zastosowany przez producenta środek smarujący. Do pracy w trudniejszych warunkach zalecane są silniki wypełnione specjalnym płynem, który można przechowywać w temperaturze ujemnej, wynoszącej nawet -15 st. C.
Temperatura poniżej powierzchni ziemi jest znacznie wyższa od warunków atmosferycznych panujących na górze. W standardowych okolicznościach sprawdzą się modele, w których zastosowano olej nietoksyczny.
Zwróć uwagę na jakość materiałów, z których wykonany jest silnik pompy głębinowej. Ważne, aby obudowa wały oraz korpus wykonane zostały ze stali nierdzewnej. Urządzenie jest w ciągłym kontakcie z wodą, dlatego wykonanie silnika do pompy z wytrzymałych materiałów jest kluczowe, aby zapewnić bezproblemowe użytkowanie. Zastosowanie połączeń silnika z pompą przy zachowaniu standardu NEMA sprawia, że większość oferowanych na rynku urządzeń jest uniwersalna. Pozwala Ci to wybrać silnik do pompy dowolnego producenta spełniającego ten standard.
Jak prawidłowo użytkować silnik pomp głębinowych?
Szczegółowe informacje na temat montażu oraz podłączenia znajdziesz w instrukcji dołączonej do zakupionego silnika do pompy. Warto wybrać model posiadający wbudowany kondensator, dzięki czemu nie trzeba montować w suchym miejscu osobnej puszki rozruchowej. W tym przypadku nie ma również potrzeby zastosowania 4-żyłowego przewodu zasilającego. Wystarczy standardowy 3-żyłowy.
W zależności od typu ujęcia wody, możesz wybierać pomiędzy silnikami pomp głębinowych pionowych oraz poziomych. W przypadku pomp wirnikowych większość urządzeń pracuje w orientacji pionowej. Wybierz, które położenie urządzenia lepiej sprawdzi się w Twojej studni.
Silniki do pomp to nowoczesne urządzenia, które współpracują z szeregiem systemów zabezpieczających. Dzięki temu nie są narażone na pracę w warunkach prowadzących do uszkodzenia jednostki napędowej. Do elektronicznych systemów zabezpieczających zaliczamy takie akcesoria jak czujniki termiczne, zabezpieczenie przed suchobiegiem oraz zintegrowany wyłącznik pływakowy. Integracja trzech systemów zabezpieczeń zapewnia ochronę przed uszkodzeniem silnika pompy głębinowej w przypadku wystąpienia czynników potencjalnie szkodliwych dla urządzenia.
DoStudni.pl w internecie