Oczko wodne, basen, ogrodowa fontanna czy nawet staw, mogą być wspaniałą ozdobą każdego ogrodu lub działki. Najlepiej prezentują się zbiorniki o przezroczystej wodzie, przez którą widać dno, rosnące rośliny lub żyjące w toni wodnej ryby. Jednak by zbiorniki te właściwie pełniły swoją funkcję, konieczne jest utrzymanie wody w należytej czystości. Istnieje na to wiele sposobów na, zależnych od przeznaczenia.
Zabezpieczenie przed zanieczyszczeniem
To podstawa utrzymania czystości wody w mniejszych i większych basenach kąpielowych. Odpowiedni pokrowiec na basen, czy nawet duża, foliowa płachta zapobiegną wpadaniu do wody liści, owadów czy różnego rodzaju pyłków. W ten sposób łatwo zabezpieczyć można szczególnie małe, przenośne baseny dla dzieci. W przypadku dużych modeli stelażowych lub basenów wkopanych w podłoże konieczne jest sięgnięcie po rozwiązania techniczne, czyli pompy z filtrami wody oraz lampy do dezynfekcji wody. Pompę uruchamia się w czasie, kiedy nie korzysta się z basenu. W przypadku uzupełniania zbiorników wodą studzienną, szczególnie taką o dużej zawartości żelaza i manganu, konieczne jest jej wstępne oczyszczenie na odżelaziaczu wody, który można kupić w dobrych sklepach z wyposażeniem hydraulicznym dla domów. Zaniedbanie tego skutkować będzie powstawaniem rdzawych osadów i przebarwień w zbiorniku, ponadto żelazo i mangan będą nawozem dla żyjących w wodzie mikroorganizmów, szczególnie dla glonów.
Preparaty chemiczne
Jest to rozwiązanie, które najlepiej sprawdzi się w przypadku basenów kąpielowych, w których wszelkie, żywe organizmy są intruzami. Do tego celu wykorzystuje się najczęściej preparaty chlorowe, których dawkę dobiera się do objętości wody w zbiorniku. Wygodną formą aplikacji preparatów chlorowych są specjalne pływające dozowniki, w których tabletki będą się powoli rozpuszczać. Kolejną grupą specyfików ułatwiających zachowanie czystości wody są preparaty strącające zawiesinę, czy preparaty do ustalania odczynu wody na optymalnym dla ludzkiego ciała poziomie (zakwaszacze lub odkwaszacze). Do sprawdzania warto posłużyć się testerami odczynu wody oraz zawartości niektórych jonów (chlorkowych i bromkowych). Czyszczenie basenów kąpielowych ułatwiają odkurzacze basenowe, które, podłączone do pompy wody w basenie, kierują osady i inne zanieczyszczenia do filtra basenowego.
Czystość wody w fontannach
W przypadku fontann, szczególnie wtedy, kiedy mogą być one poidełkiem dla ptactwa, czystość wody najlepiej utrzymać mechanicznie za pomocą filtrów umieszczonych w obiegu wody. Ponadto w fontannach, z uwagi na relatywnie niewielką ilość wody w instalacji, łatwo jest wymieniać wodę i uzupełniać ją świeżą, pochodzącą np. z wodociągu.
Oczka wodne i stawy
W oczkach wodnych i stawach zazwyczaj uprawiane są różnego rodzaju rośliny. Ponadto często hodowane są ryby ozdobne, które dodatkowo generują zanieczyszczenia. Dlatego zachowanie w tych zbiornikach czystej wody jest utrudnione o tyle, że nie można stosować „agresywnej” chemii, a jedynie środki stabilizujące odczyn wody. W zaniedbanym zbiorniku łatwo rozwijają się glony, które dodatkowo zanieczyszczają wodę, zmniejszają jej przezroczystość i z czasem zwiększają zamulenie dna. Podstawą utrzymania czystej wody w oczkach i stawach jest utrzymanie ruchu wody, jej regularne natlenianie i filtrowanie. Najprościej osiągnąć to, instalując w zbiorniku małą fontannę lub budując kaskadę – będą one napowietrzać wodę. Płynąca woda utrudnia rozwój glonów, a ponadto również niweluje rozmnażanie się komarów. W przypadku kaskady można dodać zestaw filtrujący z pompą, który będzie dodatkowo oczyszczał wodę z zanieczyszczeń. Dodanie do instalacji lampy UV pozwoli na zabicie tych organizmów, które nie zatrzymały się na filtrach.
W żywych zbiornikach wodnych dobrze jest stosować preparaty biologiczne, które w przeciwieństwie do środków chemicznych nie będą szkodziły roślinom i zwierzętom. Mogą to być preparaty zawierające bakterie przyspieszające rozkład mułu i zawiesiny lub specyfiki oparte na kwasach humusowych, które lekko zakwaszają wodę i ułatwiają strącanie zawieszonych w wodzie minerałów.
Utrzymanie wody w czystości wspomogą także rośliny naczyniowe, które konkurować będą z glonami o związki mineralne. Warto przy tym wybierać takie odmiany, które w razie potrzeby będzie można łatwo usunąć z wody po zakończeniu sezonu wegetacyjnego lub nawet w jego trakcie. Dobrze sprawdzą się tutaj sity, pałki wodne, ozdobne grzybienie czy oczerety. W przypadku małych oczek warto sięgnąć po rośliny „miniaturowe”, takie jak pałka drobna (Typha minima) czy grzybieńczyk wodny (Nymphoides peltata) o małych, pływających liściach i żółtych kwiatach przypominających kwiaty ogórka.
DoStudni.pl w internecie