Woda w domu czy ogrodzie może służyć nie tylko do podlewania roślin ozdobnych, ale może stać się elementem wystroju wnętrza czy otoczenia domu. To, jak będzie wykorzystana, zależy od wyobraźni właściciela posesji, choć na pewno warto skonsultować pomysł i powierzyć jego wykonanie fachowcom, ponieważ błędy powstałe przy instalacji ozdób wodnych mogą mieć przykre konsekwencje.
Oczka wodne
To jedne z najpopularniejszych wodnych ozdób w polskich ogrodach. Dobrze i estetycznie wykonane zapewniają chwilę relaksu, a jednocześnie stają się zwierciadłem dla posadzonych w pobliżu roślin. By oczko dobrze spełniało swoją ozdobną funkcję, musi być odpowiednio ulokowane na terenie ogrodu. Najlepiej w pobliżu miejsca zwyczajowego wypoczynku, np. tarasu czy altany.
Wielkość i charakter oczka wodnego warto dostosować do wielkości przydomowego ogrodu. W dużych ogrodach można pokusić się o obiekt podobny do naturalnego stawu, który latem posłuży także jako staw kąpielowy. Jednak w mniejszych ogrodach, gdzie każdy metr kwadratowy powierzchni jest na wagę złota, kształt musi być starannie przemyślany, a samo oczko zlokalizowane jak najbliżej miejsca wypoczynku. Przy budowie mniejszego oczka wodnego można skorzystać z gotowych produktów. Takie oczka, wykonane z plastiku, kompozytów lub specjalnego betonu, są wygodne w montażu i służą przez wiele lat.
Jeszcze bardziej przemyślane musi być wykonanie podobnej do oczka wodnego ozdoby wewnątrz domu. Takie rozwiązanie dobrze sprawdzi się w ogrodzie zimowym, w którym spełni jednocześnie funkcję akwarium dla ozdobnych ryb. W takim przypadku ciekawym uzupełnieniem oczka będzie mała kaskada lub niewielka fontanna napowietrzająca wodę. Fontanna zainstalowana w oczku stanowi też dobre rozwiązanie w przypadku oczek wodnych na otwartej przestrzeni, ponieważ nie tylko napowietrza wodę, ale i ogranicza rozwój komarów.
Prostszym sposobem na uzyskanie oczka wodnego w domu, na tarasie lub w małym ogrodzie jest wykorzystanie w tym celu specjalnych ceramicznych, kamiennych lub wykonanych z betonu architektonicznego mis. Można także posłużyć się innymi naczyniami: plastikowymi pojemnikami, które należy zabudować, np. umieścić w ozdobnej drewnianej skrzyni albo przepołowionymi drewnianymi beczkami i w nich umieścić wodne lub bagienne rośliny ozdobne.
Źródełka i małe kaskady
Innymi ciekawymi ozdobami ogrodów i wnętrz są miniaturowe źródełka i kaskady, w których woda płynie w obiegu zamkniętym, nawilżając i oczyszczając powietrze. Do ich zainstalowania najłatwiej wykorzystać gotowe produkty, które można kupić w marketach ogrodniczych lub sklepach z wyposażeniem wnętrz. Na rynku dostępnych jest mnóstwo takich produktów, więc każdy znajdzie coś dla siebie. Osoby ze smykałką do prac technicznych mogą pokusić się o realizację własnych pomysłów.
Inspiracją do wyboru wodnej ozdoby w domu lub ogrodzie mogą być tzw. fontanny arabskie, w których woda ścieka po ozdobnych ściankach dekoracji. Ściekająca czy spływająca woda daje dużo możliwości stworzenia ciekawych ozdób. Jako podstawę można wykorzystać szkliwione naczynia, np. dzbany lub amfory umieszczone dodatkowo w pojemniku z wodą. We wnętrzu dzbana umieszcza się wówczas pompkę o małej mocy, która pompuje wodę w obiegu zamkniętym i daje efekt mokrych ścianek. Podobny efekt daje ułożenie kilku przewierconych na wylot kamieni lub kamiennych wydrążonych kul, do których podłącza się przewody biegnące do pompki zapewniającej krążenie wody.
Gdy mowa o spływającej wodzie, warto też wspomnieć o ścianach wodnych, po których woda spływa cieńszą lub grubszą warstwą. Ściany wodne mogą być wykorzystywane jako ścianki działowe, parawany czy tła różnego rodzaju pomieszczeń. Wykonuje się je z różnych materiałów, takich jak szkło, kamień, stal nierdzewna czy nawet z niektóre tworzywa sztuczne. Ściany takie oprócz tego, że zdobią, to także nawilżają powietrze w pomieszczeniu.
Ich odmianę stanowią ściany bąbelkowe, w których warstwa wody uwięziona jest pomiędzy dwiema taflami przezroczystego materiału, zazwyczaj pleksiglasu, a w nią pompowane są drobne bąbelki powietrza. Ściany takie często zaopatrzone są w sterowane oświetlenie LED dające dodatkowe możliwości aranżacyjne.
Fontanny pokojowe
To niejednokrotnie małe dzieła sztuki, rzeźby czy figurki zaopatrzone w mały zbiornik wodny oraz zasilającą zamknięty obieg wody pompkę. W zależności od konstrukcji woda przepływa bezgłośnie, ściekając po ściankach, lub słychać wyraźny odgłos jej przelewania się pomiędzy elementami. Niektóre modele dodatkowo zaopatrzone są w podświetlenie, dzięki czemu efekt wizualny jest jeszcze bardziej interesujący.
Woda – jej jakość to podstawa
Powyższe łączy jedna cecha. Do prawidłowego działania potrzebują wody o wysokiej czystości. Dlatego używa się w nich wody dejonizowanej, która nie staje się źródłem nieestetycznych osadów i w której słabo rozwijają się różnego rodzaju glony. By fontanny, źródełka, kaskady, fontanny czy ściany wodne działały bez problemów, konieczne są: okresowa wymiana wody oraz dodawanie środków poprawiających jej klarowność, zapobiegających rozwojowi mikroorganizmów. Dzięki tym zabiegom można cieszyć się ich długą pracą i ozdobnymi walorami.
DoStudni.pl w internecie