Szambo to nadal najpopularniejszy sposób zagospodarowywania odpadów płynnych powstających w gospodarstwie domowym. Te proste w budowie i eksploatacji obiekty znajdują szerokie zastosowanie wszędzie tam, gdzie nie ma możliwości podłączenia się do sieci kanalizacyjnej, a wielkość działki nie pozwala na budowę systemu przydomowej oczyszczalni ścieków. Jednakże warunki budowy szamba są ściśle określone przepisami, które przedstawimy poniżej.
Co mówi prawo?
Budowa szamba o pojemności do 10 metrów sześciennych realizowana jest na podstawie zgłoszenia do lokalnego urzędu (gminy lub miasta), podczas gdy szamba o większej pojemności muszą uzyskać pozwolenie na budowę. Budowę szamba można rozpocząć, o ile w czasie 30 dni od złożenia dokumentacji nie zgłoszono sprzeciwu w drodze decyzji, jednak nie później niż 2 lata od od terminu określonego w zgłoszeniu. W indywidualnych przypadkach może się zdarzyć, że organ administracyjny (np. starosta) nałoży obowiązek uzyskania pozwolenia na wykonanie zbiornika. Taka konieczność pojawia się, kiedy wybudowanie szamba może spowodować pogorszenie stanu środowiska. Dodatkowa zgoda, tym razem ze strony właściwego terenowo inspektora ochrony środowiska, jest konieczna w przypadku, kiedy ilość produkowanych przez dobę ścieków przekracza 5 metrów sześc.
Lokalizację szamba ściśle określają przepisy zawarte w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. W ich świetle położenie szamba, czyli bezodpływowego zbiornika na nieczystości ciekłe, instaluje się na działkach, które nie mają możliwości podłączenia do kanalizacji. Inne warunki dotyczą odległości planowanego szamba od studni, budynków, granic działek czy dróg. W przypadku zabudowy jednorodzinnej, zagrodowej i rekreacyjnej zbiornik na nieczystości powinien znajdować się w odległości minimum 5 metrów od okien i drzwi budynku mieszkalnego, co najmniej 15 metrów od studni oraz co najmniej 2 metry od dróg lub od granicy działki. Możliwe jest wybudowanie szamba w pobliżu granicy działki pod warunkiem, że na sąsiadującej działce szambo również jest tak samo położone i zostają zachowane odległości od drzwi, okiem i studni. Odległość od rurociągów sieci wodociągowej lub gazowej musi wynosić minimum 1,5 metra.
Inne warunki, które decydują o konieczności budowy szamba
Budowa szamba może okazać się konieczna nie tylko wtedy, kiedy w sąsiedztwie nie ma kanalizacji. W dobie coraz popularniejszych przydomowych oczyszczalni ścieków zbiornik bezodpływowy przydaje się np. w miejscach, gdzie jest wysoki poziom wód gruntowych lub wręcz występują płytkie wody podskórne. Wysoki poziom wód gruntowych z reguły uniemożliwia spełnienie warunku 1,5 metra odległości od zwierciadła wód gruntowych od poziomu, na jakim wykonano rozsączenie dla przydomowej oczyszczalni. Występowanie wód podskórnych wyklucza w ogóle stosowanie rozsączeń, ponieważ byłyby one cały czas zanurzone w wodzie, a tego zabraniają przepisy prawa. Zbiornik bezodpływowy jest niezbędny też, kiedy liczba zlokalizowanych na działce drzew i dużych krzewów nie pozwala na zgodne z przepisami rozprowadzenie drenów pomiędzy roślinami lub sama działka jest zbyt mała, by w ogóle myśleć o przydomowej oczyszczalni ścieków.
Innym przypadkiem, koniecznym do budowy zbiornika bezodpływowego, jest lokalizacja domu i szamba poniżej poziomu istniejącej sieci kanalizacyjnej. Szambo wówczas pełni funkcję kolektora wstępnego, do którego ścieki bytowe spływają grawitacyjnie. Z kolei z niego są przepompowywane z użyciem pompy zanurzeniowej do gęstych ścieków, najlepiej zaopatrzonej w rozdrabniacz. Pozwala to na usuwanie ścieków wraz z gromadzącymi się na dnie zbiornika osadami. Wygoda korzystania z takiego rozwiązania jest większa, kiedy zastosuje się pompę z wyłącznikiem pływakowym, bowiem chroni on pompę przed pracą na sucho, kiedy ścieki osiągają określony poziom minimalny.
DoStudni.pl w internecie