Zabezpieczenie rur wewnątrz budynków
Na przemarzanie najbardziej narażone są budynki nieogrzewane, np. domki letniskowe lub działkowe oraz części budynków, takie jak strychy lub piwnice. Na zamarzanie podatne są także niezaizolowane w żaden sposób rury przylegające do ścian zewnętrznych budynków. Zamarznięciem rur grozi ponadto budynkom, w których na pewien okres wyłączono ogrzewanie – np. w czasie wyjazdu domowników.
W przypadku domków letniskowych, które nie będą użytkowane w okresie zimowym, najprostszym rozwiązaniem jest całkowite spuszczenie wody ze wszystkich rur, zbiornika hydroforowego, zaworów, pomp i innych urządzeń. Należy mieć jednak świadomość, że działanie to może prowadzić do korozji elementów wykonanych m.in. ze stopów żelaza, szczególnie pomp wody, które poddane korozji z reguły nadają się do wymiany. Ponadto nie zawsze daje się spuścić wodę, dlatego warto posłużyć się innymi metodami zabezpieczenia rur przed zamarznięciem.
Jednym z nich jest izolacja termiczna rur z użyciem pianki termoizolacyjnej przeznaczonej do ich izolacji. Wykonanie tego jest proste i ograniczone jedynie fizyczną dostępnością do rur. Szczególnie warto zabezpieczyć w ten sposób przyłącze zimnej wody do budynku, instalacje przygruntowe i pomieszczenia nieogrzewane. Kiedy sama izolacja nie wystarcza, można pod nią, na rurze, umieścić elektryczne przewody grzejne, które będą ogrzewały rurę, chroniąc wodę przed zamarzaniem. Systemy kabli grzejnych zazwyczaj podłącza się do termostatu, który włącza instalację przy temperaturze poniżej 5 stopni, zaś wyłącza ją, kiedy temperatura będzie wynosiła około 7-8 stopni Celsjusza.
W instalacjach centralnego ogrzewania zainstalowanych czy to w domkach wypoczynkowych, czy też używanych przez nas budynkach całorocznych, warto wymienić wodę na niezamarzającą ciecz, taką jak np. mieszanka wodno-glikolowa. Taki płyn nie tylko nie będzie zamarzał, ale również skutecznie ochroni instalację grzewczą przed korozją. Jednak aby uniknąć problemów z innymi instalacjami w budynku, należy ustawić sterowniki ogrzewania – tak, by temperatura w pomieszczeniach nie spadła poniżej 10 stopni Celsjusza. Pozwoli to na uniknięcie konieczności indywidualnego zabezpieczania pozostałych instalacji.
Zabezpieczenie rur doprowadzających wodę z zewnątrz
Zadbać też trzeba o rury i inne urządzenia znajdujące się na zewnątrz. O ile pompy głębinowe umieszczone w zabezpieczonej studni będą bezpieczne, niebezpieczeństwo przemarznięcia zagraża rurom doprowadzającym wodę do budynków, pompom ssącym czy różnego rodzaju zaworom. Po pierwsze, rury zewnętrzne muszą być umieszczone poniżej głębokości przemarzania gruntu. By zapewnić im jeszcze lepszą ochronę, warto położone rury zabezpieczyć otuliną z pianki, np. poliuretanowej. Najlepiej pomyśleć o tym jeszcze na etapie wykonywania wykopu pod wodociąg i kładzenia rur. Wtedy wystarczy nasuwać na rozkładaną rurę piankową otulinę, połączenia której trzeba zabezpieczyć izolacyjną taśmą klejącą. Tak zaizolowaną rurę wraz ze wszystkimi kolankami, połączeniami i rozgałęzieniami można dodatkowo zabezpieczyć sztywną tubą plastikową, nasuwaną na uprzednio zaizolowaną rurę z wodą. Jeśli zachodzi możliwość przemarznięcia gruntu aż do głębokości, na jakiej umieszczona jest rura, pomiędzy warstwę pianki a rurę warto wprowadzić przewody grzewcze, które ochronią rury przed zamarznięciem w czasie mrozów. Do zabezpieczania rur można wykorzystać tzw. przewody samoregulujące, w których dwa równoległe przewody miedziane połączone są zawierającym grafit polimerowym rdzeniem. Rezystancja rdzenia zmienia się w zależności od temperatury, a samo grzanie następuje dzięki temu w miejscu spadku temperatury. Takim przewodem można też zabezpieczyć pompy ssące znajdujące się w płytkich studzienkach, choć część osób demontuje pompy przed zimą i umieszcza je w nieprzemarzających pomieszczeniach. W przypadku dobrze zaizolowanej termicznie studzienki wymontowywanie pompy często okazuje się zbyteczne – może ona pozostać w niej przez okres zimowy.
Dobrze zabezpieczona izolacja pozwoli uchronić się przed negatywnymi konsekwencjami, jakie w budynkach mogą wywoływać mrozowe uszkodzenia instalacji wodnych. A szkody te będą zazwyczaj skutkowały nie tylko kosztami związanymi z samą instalacją wodną, ale często też z innymi uszkodzeniami w budynkach – np. zniszczonymi podłogami czy ścianami.
DoStudni.pl w internecie