Czym jest wyłącznik pływakowy?
Wyłącznik pływakowy wbudowany w różnego rodzaju pompy to urządzenie proste zarówno w konstrukcji, jak i pracy oraz obsłudze. Jego działanie opiera się na zamykaniu i otwieraniu obwodu elektrycznego przez metalową kulkę. W położeniu pionowym, kiedy pływak uniesiony jest ku górze, następuje włączenie pompy – ta pracuje tak długo, aż spadek poziomu cieczy spowoduje zmianę pozycji pływaka, co z kolei skutkuje wysunięciem kulki ze styków i prowadzi do wyłączenia pompy.
Popularne wyłączniki pływakowe zabudowane są z plastikowej kapsuły, w której znajdują się styki oraz metalowa kulka, a także przewody elektryczne, zabezpieczone przed penetracją wilgoci. Za ich pomocą kapsuła połączona jest z korpusem pompy.
Podobnie działają te wyłączniki pływakowe, które zaopatrzone są w mikro-przełącznik zamiast styku mechanicznego.
Jak zbudowana jest pompa pływakowa?
Pompa pływakowa zbudowana jest z korpusu, w którym umieszczono silnik i wirnik, króćców przyłączeniowych, ucha, za pomocą którego podwiesza się pompę oraz wyłącznika pływakowego, połączonego przewodem elektrycznym o długości zazwyczaj pół metra.
Obudowy pomp pływakowych wytwarza się z różnych materiałów. W popularnych modelach są to najczęściej tworzywa sztuczne. Takie urządzenia nadają się do okazyjnego wykorzystania.
Modele przeznaczone do bardziej wymagających zadań mają zazwyczaj korpusy metalowe. Wirniki do takich pomp wytwarzane są ze stali, żeliwa lub odpornych tworzyw sztucznych. Połączenie między silnikiem a wirnikiem jest uszczelnione, by zapobiec wnikaniu wody do obudowy silnika. Uzwojenie zazwyczaj zaopatruje się w zabezpieczenia termiczne, które chronią silnik przed spaleniem. Silniki, w zależności od modelu, mogą być zasilane prądem jednofazowym lub trójfazowym, przy czym zazwyczaj wydajniejsze są modele z silnikami trójfazowymi. Z kolei pompy z silnikiem jednofazowym 230 V są łatwe do podłączenia i można z nich korzystać w niemalże każdych warunkach.
W jakich pompach stosowane są wyłączniki pływakowe?
W wyłączniki pływakowe zazwyczaj zaopatruje się różnego rodzaju pompy służące do pracy w pełnym lub częściowym zanurzeniu. Wyłączniki pływakowe są powszechnie stosowane w pompach zanurzeniowych przeznaczonych do pompowania wody czystej, brudnej, fekaliów, a ponadto wody zawierającej cząstki stałe, np. piasek czy ziarna żwiru.
Pompy do wody czystej zazwyczaj wykorzystuje się do zaopatrywania budynków mieszkalnych oraz obiektów przemysłowych, a ponadto wykorzystywanych sezonowo campingów, domków letniskowych itp. Pompy nadają się też do zasilania nawodnień – szczególnie tych, w których wykorzystywane są proste zraszacze lub deszczownie, choć warto wtedy wybrać model, który może wytworzyć wystarczająco wysokie ciśnienie, taki jak np. IBO Multi IP 1000 inox. Osoby, które potrzebują pompy zdolnej do przetłoczenia wody na dużą wysokość, powinny zwrócić swoją uwagę na model IBO OLA 70/100 INOX. To zaopatrzona w wyłącznik pływakowy i płaszcz chłodzący wielostopniowa pompa głębinowa, która jest przeznaczona do pompowania czystej wody ze studni głębinowych o dużej średnicy, studni kopanych, a ponadto ze zbiorników wodnych. Ma ona maksymalną wysokość podnoszenia wynoszącą 71 metrów.
W pływak zaopatrzona jest również pompa Omnigena OMNITECH 1100. To zasilane jednofazowym prądem urządzenie ma maksymalną wydajność 130 litrów na minutę i wysokość podnoszenia 65 metrów. Podobnie jak poprzedni model, ten również został zaopatrzony w płaszcz chłodzący.
Pompy do wody brudnej wykorzystuje się zazwyczaj do osuszania zalanych pomieszczeń. Niektóre modele są w stanie pompować wodę mającą kilka centymetrów głębokości. Pomp do wody szarej można z kolei używać do zasilania spłuczek w toaletach, dzięki czemu oszczędza się czystą wodę. Urządzenia takie nierzadko zaopatrzone są w nóżki, dzięki czemu można je postawić na dnie opróżnianego zbiornika. Mają również sito, które chroni wirnik pompy przed zablokowaniem przez zbyt duże cząstki stałe, np. drobne kamienie. Przykładem tego typu pompy pływakowej, zdolnej do pompowania wody zanieczyszczonej drobnymi ciałami stałymi, jest model IBO WQF 250.
Dla osób, które mają kanalizację domową podłączoną do studzienki zbiorczej lub szamba polecane są pompy do fekaliów zaopatrzone w rozdrabniacz. Dzięki takim urządzeniom łatwo można przetłoczyć ścieki zbierane z domu do kanalizacji zbiorczej bez potrzeby kontroli ich pracy, ponieważ tym zajmie się wyłącznik pływakowy, który uruchomi automat, kiedy poziom ścieków osiągnie określony poziom i wyłączy go, kiedy spadnie. Dobór pompy do szamba musi być staranny, ponieważ w tym przypadku ważnym elementem jest maksymalna wysokość podnoszenia, która dla niektórych modeli może sięgać 15, 17 lub nawet ponad 20 metrów. Przykładem takiej pompy jest Omnigena WQ 3-24-0,75 Premium, której maksymalna wysokość podnoszenia wynosi 28 metrów. Stosując taki model, nie ma konieczności stawiania budynku mieszkalnego czy innego obiektu w pobliżu kanalizacji zbiorczej w celu zapewnienia sprawnego odpływu ścieków.
Więcej informacji na temat pomp pływakowych można znaleźć na stronie dostudni.pl.
DoStudni.pl w internecie