Pierwsze uruchomienie zestawu hydroforowego jest kluczowe
Przed pierwszym uruchomieniem pompy hydroforowej pamiętaj o odpowiednim przygotowaniu urządzenia do pracy. Skontroluj położenie zaworów w instalacji hydroforowej. Podczas pierwszego tłoczenia wody do zbiornika zawory powinny znajdować się w pozycji otwartej. Dzięki temu zostaną wypchnięte pęcherze powietrza, które mogą znajdować się w przewodzie ssąco-tłoczącym. Pamiętaj o zalaniu przewodu do pełna wodą. Przeczytaj artykuł z naszego bloga, aby dowiedzieć się, z jakimi czynnościami wiąże się pierwsze zalewanie i uruchamianie pompy hydroforowej.
Zalewanie wodą przewodu ssąco-tłoczącego to kluczowa czynność procesu odpowietrzania pompy hydroforowej. Należy przeprowadzić go przed rozpoczęciem korzystania z zestawu hydroforowego, a także wtedy, gdy hydrofor nie pompuje wody. Długość przewodu ssąco-tłoczącego zależy od odległości, jaka dzieli pompę od studni lub innego zbiornika, z którego pobierana jest woda. Podczas pompowania wody lub w wyniku drobnych nieszczelności przewodu może dojść do zapowietrzenia zestawu hydroforowego.
Odpowietrzanie pompy to stosunkowo prosta czynność, która nie wymaga fachowej wiedzy, ani specjalistycznych narzędzi. Pierwszym krokiem jest zlokalizowanie otworu służącego do zalewania węża ssąco-tłoczącego. Najczęściej otwór mieści się w górnej części pompy. Szczegółowe informacje dotyczące jego lokalizacji znajdziesz w instrukcji obsługi pompy hydroforowej. Następnie wypełnij przewód do pełna wodą i uruchom pompę.
Gdy hydrofor nie zasysa wody, to pierwszym krokiem, jaki należy wykonać, jest właśnie odpowietrzenie. Czasem może być potrzebne kilkukrotne powtórzenie procesu, zanim pompa znów zacznie tłoczyć wodę ze studni lub z innego zbiornika. Odpowietrzenie jest także konieczne podczas uruchamiania pompy po serwisie. Chcesz dowiedzieć się więcej? Przeczytaj artykuł opublikowany na naszym blogu, z którego dowiesz się, jak odpowietrzyć hydrofor.
Hydrofor nie zasysa wody – sprawdź warunki panujące w ujęciu
Przed rozpoczęciem korzystania ze studni warto poznać dokładne warunki panujące w ujęciu. Dzięki temu dokładnie ocenisz, czy wydajność studni jest wystarczająca dla Twoich potrzeb. Pozwoli Ci to także dopasować parametry pompy oraz pojemność zbiornika hydroforowego.
Najlepszym rozwiązaniem jest zlecenie badania hydrogeologicznego jeszcze przed rozpoczęciem prac budowlanych. Dzięki temu dowiesz się, na jakiej głębokości znajduje się lustro wód podziemnych oraz na jaką wydajność ujęcia możesz liczyć. Badanie hydrogeologiczne to wydatek co najmniej kilkuset złotych, jednak pozwoli Ci to zaoszczędzić na wierceniu studni metodą prób i błędów.
Jeśli Twoja studnia zapewnia wydajność wynoszącą 50 litrów na minutę, to najlepiej sprawdzi się pompa o podobnym poziomie wydajności. Kupno urządzenia, które tłoczy znacznie większą ilość wody na minutę to często większy wydatek, który nie przynosi żadnych realnych korzyści. Instalacja pompy o znacznie wyższej wydajności od możliwości studni bardzo często doprowadza do zrywania lustra wody. Wtedy też dochodzi do zapowietrzenia, a hydrofor nie pompuje wody.
Niesprawna pompa może sprawić, że hydrofor nie zasysa wody
Powód problemu z pompowaniem wody przez hydrofor może leżeć po stronie pompy. Urządzenia tłoczące ulegają zużyciu i w końcu może dojść do ich awarii. Wtedy staniesz przed dylematem naprawy zepsutej pompy lub kupnem nowego urządzenia. Każde rozwiązanie ma swoje mocne i słabe strony. W przypadku awarii silnika możesz kupić nowy podzespół i samodzielnie go wymienić lub zlecić wykonanie tej czynności w serwisie.
Nie zawsze problemy z zassaniem wody po stronie pompy oznaczają awarię urządzenia. Aby dokonać oględzin pompy głębinowej, należy wyjąć ją ze studni. Sprawdź stan zaworu zwrotnego. Jeśli jest zatkany, to dokładne wyczyszczenie często pozwala przywrócić pompę do pełnej sprawności. Kolejnym potencjalnym problemem, który może powodować, że hydrofor nie zasysa wody, jest zatkanie filtra. W zależności od konstrukcji możliwe jest wyczyszczenie filtra albo wymiana tego podzespołu na nowy.
Skontroluj stan zbiornika hydroforowego, gdy nie zasysa wody
Problemy z pracą zestawu hydroforowego mogą wynikać też z usterek zbiorników ocynkowanych lub przeponowych. Urządzenia ocynkowane cechują się dużą pojemnością oraz prostą i solidną budową. Pamiętaj o skontrolowaniu stanu ciśnienia w zbiorniku tego typu. Regularne badanie i uzupełnianie ciśnienia pozwala wydajnie pracować całej instalacji hydroforowej. Z kolei zbiorniki przeponowe wyposażone są w gumową membranę. Dzięki temu uzupełnianie ciśnienia konieczne jest zazwyczaj 1 lub 2 razy do roku. Membrana ulega jednak zużyciu, więc po kilku latach może być konieczna wymiana tego podzespołu. Przeczytaj artykuł z naszego bloga, z którego dowiesz się, jak wyczyścić zbiornik hydroforowy.
DoStudni.pl w internecie