Pompy wirowe to jedne z najbardziej znanych rodzajów pomp. Należą one do grupy maszyn wirnikowych, a zasada ich działania polega na zwiększaniu krętu cieczy w
wirniku wyposażonym z łopatki i obracającym się ze stałą prędkością. Ciecz przepływająca przez wirnik ulega działaniu siły wyporu łopatek, działaniu siły odśrodkowej lub obydwu naraz. Energia silnika przekazywana jest przepływającej cieczy za pomocą wirnika, co powoduje znaczny wzrost energii ciśnienia i kinetycznej. Kiedy ciecz opuści przestrzeń wirnika następuje dalsza przemiana energii kinetycznej w energię ciśnienia. Ogólny przyrost zależy od konstrukcji wirnika oraz jego prędkości obrotowej.
Pompy wirowe charakteryzują się zwartą konstrukcją, a co za tym idzie – niewielkimi wymiarami. Prosta budowa pozwala na bezpośrednie połączenie narzędzia roboczego z silnikiem napędowym bez konieczności zastosowania przekładni. Tego typu rozwiązanie ma wiele zalet, ale najważniejsza dotyczy minimalnej awaryjności, a to z kolei przekłada się na niskie koszty eksploatacji.
Podział pomp wirowych i ich zastosowanie
Pompy wirowe dzieli się na dwa główne rodzaje. Pierwszy z nich to pompy wirowe krętne, do których zaliczamy pompy odśrodkowe, diagonalne, helikoidalne i śmigłowe. Druga grupa to pompy krążeniowe, w której wyróżniamy pompy boczno kanałowe, z pierścieniem wodnym czy pery feralne
Pompy wirowe dzielą się również ze względu na rodzaj montażu. Wymienić można pompy pionowe, poziome, zatapialne i zanurzalne.
Pompy wirowe nadają się przede wszystkim do transportu cieczy czystych, jak i tych, które zawierają zawiesiny, są lepkie czy posiadają nieco gazu. Urządzenia te są niezwykle wszechstronne, a ich zastosowanie jest bardzo szerokie. Pompy wirowe z łatwością znajdziemy w przemyśle czy w gospodarstwach domowych i rolnych. Świetnie sprawdzają się jako sprzęt do pompowania wody i ścieków.
DoStudni.pl w internecie