Te zbiorniki zaopatrzone są w przeponę, która ma formę gumowego worka. Jej zadanie to wydzielenie przestrzeni, w której magazynowana jest woda nie pozostająca w
bezpośrednim kontakcie ze ściankami zbiornika. Pomiędzy membraną, a ściankami zbiornika znajduje się powietrze lub gaz obojętny (azot) pod odpowiednim ciśnieniem. W takich zbiornikach ograniczona jest konieczność częstego sprawdzania ciśnienia – w porównaniu do zbiorników ocynkowanych. Największą wadą zbiorników membranowych jest to, że okresowo należy sprawdzać stan membrany i dosyć często wymieniać ją na nową.
Charakterystyka zbiorników hydroforowych przeponowych
Zbiorniki membranowe charakteryzują się szeroką gamą rozmiarów. Znaleźć można kompaktowe modele o pojemności kilku-, kilkunastu litrów, które stanowią element budowy przenośnych zbiorników hydroforowych, chętnie stosowanych w domkach letniskowych oraz zbiorniki stacjonarne o pojemności stu lub więcej litrów, które montuje się na stałe w domowych instalacjach wodociągowych.
Ze względu na sposób montażu wyróżnia się zbiorniki pionowe i poziome. Na tych drugich nierzadko zamontowana jest podstawa pozwalająca na zainstalowanie pompy hydroforowej.
DoStudni.pl w internecie