Pompy pionowe to specjalistyczne urządzenia zaliczane także do kategorii pomp wielostopniowych. Specjalna, unikatowa konstrukcja sprawia, że znacznie rzadziej wykorzystuje się je w instalacjach domowych. Doskonale sprawdzają się natomiast jako profesjonalne wyposażenie przeznaczone dla zakładów produkcyjnych oraz gospodarstw rolnych. Wspomniana wcześniej budowa sprzętu w znacznym stopniu zwiększa efektywność pracy w tych obszarach.
Jakie zalety mają pompy pionowe?

Główną zaletą tego rodzaju pomp jest odpowiednie ułożenie wirników. Ich pionowe umiejscowienie względem siebie określane jest mianem ułożenia stopniowego. Celem takiej konstrukcji jest zapewnienie większego ciśnienia podczas tłoczenia wody lub innych substancji. Zasada działania pomp pionowych jest niezwykle prosta, im więcej wirników zastosowano w danym modelu, tym większe wytwarza ciśnienie końcowe, zachowując stały przepływ. Pozwala to na zwiększenie efektywności tłoczenia na minutę oraz podnoszenia cieczy do odpowiednich wysokości.
Jak wybierać pompy pionowe?
Decydując się na odpowiednią pompę pionową, koniecznie należy dopasować ją do ciśnienia, jakie chce się uzyskać i podtrzymywać. Nie bez znaczenie są również warunki środowiskowe oraz rodzaj tłoczonej substancji. Zgodnie z zaleceniami producenta, tłoczona ciecz musi mieć między innymi poziom lepkości nieprzekraczający wartości 200 mm2s. Wybierając model pompy, należy dopasować go do oczekiwanej wydajności pracy przeliczanej na minutę.
Podstawowe funkcje pomp pionowych
Podstawowym zadaniem pomp pionowych jest zwiększanie ciśnienia wody, dlatego wykorzystywane są w miejscach, gdzie konieczne jest utrzymanie stałej, wysokiej wartości. Stosuje się je wszędzie tam, gdzie standardowa instalacja zawodzi i nie gwarantuje odpowiedniego ciśnienia. Pompy pionowe znajdują swoje zastosowanie między innymi w:
- układach chłodzenia,
- myjniach,
- układach odwadniających,
- pralniach przemysłowych,
- szeroko pojętym rolnictwie.
- produktów na stronie:
- 36
- 60
- 96
DoStudni.pl w internecie