Pompy łopatkowe to urządzenia hydrauliczne, które należą do typu pomp wyporowych. Wyróżniają się obrotowym ruchem organu roboczego. Posiadają szeroki zakres
wydajności oraz konstrukcje o dużej sprawności. Dzięki temu do ich napędu można zastosować silniki elektryczne o mniejszej mocy, niż w przypadku pomp zębatych. Pompy łopatkowe charakteryzują się delikatną konstrukcją, która sprawia, że można je stosować do pompowania czystych, samosmarujących cieczy oraz gazów.
W pompie łopatkowej wirnik obraca się mimośrodowo, na zasadzie ruchu rotacyjnego. Podczas tego ruchu łopatki pobierają ciecz z komory ssawnej do komory tłocznej pompy. Pracuje niezwykle cicho, co jest zaletą, zwłaszcza gdy używana jest w pobliżu ludzi. Pompa łopatkowa jest bardzo odporna na ubrudzenia znajdujące się w oleju hydraulicznym. Praca pompy jest bardzo łagodna, nie zaobserwujemy skoków ciśnień czy wydajności.
Chłodzenie pomp łopatkowych opiera się na przepływie powietrza. Mniejsze z modeli wyposażone są w wirniki zamontowane bezpośrednio na wale silnika, natomiast większe posiadają wirnik ze wsparciem z obu stron.
Pompy łopatkowe dzielą się również na pompy bezolejowe, próżniowe, sprężarki powietrza czy pompy do cieczy. Pompy zazwyczaj budowane są z takich materiałów, jak żeliwo, włókna węglowe, stal węglowa czy też włókno szklane. Szukając idealnej pompy dla siebie, warto stawiać na sprawdzonych producentów i urządzenia wykonane przez profesjonalistów, które są jednocześnie gwarantem zadowolenia i bezpieczeństwa.
Zastosowanie
Pompy łopatkowe znajdują zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu. Sprawdzają się przede wszystkim podczas przetłaczania lepkich cieczy i smarów w układach oraz narzędziach hydraulicznych. Znajdziemy je także w napędzie obrabiarek, wytryskarek czy w napędach przemysłowych. Pompy łopatkowe wykorzystuje się także przy podnośnikach, prasach czy siłownikach. Sprawdzają się świetnie podczas przetłaczania smarów w układach, jak i przy lekkich cieczach.
- produktów na stronie:
- 36
- 60
- 96
DoStudni.pl w internecie