Ogólne warunki instalacji zbiorników hydroforowych
Hydrofor w budynku powinien być zainstalowany w pomieszczeniu, w którym temperatura nie spada poniżej 5°C, ale jednocześnie nie przekracza 40°C. Ponadto pokój musi mieć sprawną wentylację, zapewniającą co najmniej półtorakrotną wymianę powietrza w ciągu godziny. Dodatkowe instalacje w pomieszczeniu, tzn. elektryczna i oświetleniowa muszą być sprawne i wodoszczelne.
Podłoga w pokoju, w którym zamontujesz hydrofor, powinna mieć co najmniej 1% spadku w kierunku kratki odpływu do kanalizacji. Natomiast przepustowość instalacji musi być co najmniej tak duża jak wydajność pompy. Pozwoli to na sprawne odprowadzenie wody w wypadku awarii hydroforu.
Warto również mieć na uwadze, że pomieszczenie ze zbiornikiem hydroforowym nie powinno być mniejsze niż 5 m2 ani niższe niż 2,2 m. Zbiornik musi zostać osadzony w taki sposób, aby zapewnić mu swobodny dostęp do otworu rewizyjnego, w odległości co najmniej 60 cm od ścian. Z kolei pompa zasilająca – nie bliżej niż 50 cm, by zapewnić jej sprawne chłodzenie. Wejście do pomieszczenia powinno być na tyle szerokie, żeby w razie potrzeby umożliwiło wniesienie lub wyniesienie zbiornika hydroforowego.
Tradycyjny zestaw hydroforowy – gdzie umieścić?
Tradycyjne zestawy hydroforowe charakteryzują się sporymi wymiarami i generują trochę hałasu. Wynika to z pracy pompy. Dlatego też zbiorniki hydroforowe zazwyczaj instaluje się w piwnicach, garażach lub osobnych pomieszczeniach – hydroforniach. Ich montaż wewnątrz budynku pozwala zniwelować ryzyko zamarznięcia instalacji wodnej, a ponadto ułatwia wszelkie prace serwisowe i remontowe.
Innym dobrym miejscem instalacji dużego zbiornika hydroforowego jest betonowy rezerwuar umiejscowiony na zewnątrz budynku. Takie miejsce nie tylko tylko daje możliwość ukrycia zbiornika hydroforowego, lecz także zapewnia efektywną izolację akustyczną. Powinien być ulokowany jak najbliżej studni, by mógł zagwarantować sprawną pracę pompy, szczególnie samozasysającej.
Taki zbiornik zazwyczaj buduje się ze zbrojonego betonu. Koniecznie należy go zaizolować folią izolacyjną oraz ocieplić, np. warstwą styropianu lub płytami z piany poliuretanowej. Natomiast wejście do zbiornika najlepiej zabezpieczyć płytą żelbetową oraz dodatkowo wodoszczelną pokrywą. Należy również doprowadzić do niego energię elektryczną, która będzie zasilała nie tylko pompę, lecz także oświetlenie oraz specjalną grzałkę zabezpieczającą komorę zbiornika przed przemarznięciem. Taka grzałka, dodatkowo podłączona do termostatu, automatycznie włączy się, gdy temperatura powietrza w zbiorniku spadnie poniżej 5°C. Pozwoli to na ochronę pojemnika i instalacji wodnej przed zamarznięciem, a ponadto zapewni poprawną pracę zestawu hydroforowego nawet w mroźne dni. Dodatkowe zabezpieczenie przed niskimi temperaturami zimą i przed przegrzaniem w okresie letnim zapewnia warstwa ziemi, którą przysypuje się zazwyczaj taki zbiornik – tak, by na zewnątrz wystawała jedynie pokrywa włazu.
Należy pamiętać o tym, że rezerwuar zewnętrzny można niestety zalać. Żeby temu zapobiec, w zbiorniku warto wykonać wpust kanalizacyjny. Odprowadzenie wody będzie niestety utrudnione w przypadku, kiedy kanalizacja jest zlokalizowana powyżej dna komory. Dlatego można ją doprowadzić do studzienki zaopatrzonej w klapę zabezpieczającą przed cofaniem wody. Z kolei w studzience należy zainstalować pompę zanurzeniową z włącznikiem pływakowym, która powoli na jej opróżnienie.
Przy instalacji warto dodatkowo zadbać o odpowiednią wentylację, która musi zapewnić obieg powietrza niezbędnego do właściwego chłodzenia silnika. Ponadto, komora musi być na tyle duża, by zapewnić dobry dostęp do zbiornika hydroforowego w razie konieczności jego wyczyszczenia.
Instalacja hydroforu kompaktowego
Obecnie na popularności coraz bardziej zyskują kompaktowe zestawy hydroforowe, które charakteryzują się niewielkimi wymiarami. Takie zestawy zbudowane są z pompy, zbiornika przeponowego oraz wszystkich niezbędnych akcesoriów. Pojemność zbiorników w takich zestawach wynosi najwyżej 50 litrów.
W naszej ofercie znajdziesz gotowe do instalacji komplety, które mogą zostać podłączone samodzielnie. Ich zaletą jest cicha praca – w porównaniu do dużych stacjonarnych zestawów hydroforowych. Kompaktowe rozmiary pozwalają na instalację nawet w niewielkich przestrzeniach, takich jak nieduże schowki, a nawet wnętrza szafek znajdujących się pod zlewozmywakami w kuchni. Są one doskonałymi urządzeniami do sezonowego stosowania w domkach letniskowych czy działkowych. Po zakończonym sezonie można je bezproblemowo zabrać do domu.
DoStudni.pl w internecie