Kiedy trzeba sięgnąć po pompę głębinowa?
W domach jednorodzinnych oraz przy małej zabudowie siedliskowej pompy głębinowe wykorzystywane są najczęściej do kompleksowego zaopatrzenia budynku lub gospodarstwa w wodę pobieraną z indywidualnej studni. Dzięki temu można zapewnić odpowiednie ciśnienie wody w instalacji wodociągowej w budynku lub w jego otoczeniu, np. na terenie działki oraz w ogrodzie. Własna studnia głębinowa jest koniecznością w przypadku, kiedy dom jest zlokalizowany z dala od sieci wodociągowej, a sytuacja geologiczna lub lokalizacja warstw wodonośnych wyklucza budowę studni kopanej z kręgów betonowych i zastosowanie pompy samozasysającej. Zazwyczaj do wspomnianej sytuacji dochodzi w przypadku, kiedy warstwa wodonośna jest zlokalizowana na głębokości poniżej 8 m od powierzchni gruntu.
Po pompę głębinową sięga się również, kiedy woda ma być pobierana do celów rolniczych. Ze studni korzysta się wówczas zazwyczaj tylko celem podlewania roślin, a woda nie jest używana do celów bytowych.
Montaż pompy w studni
Zakładając, że mamy już wywierconą studnię głębinową, wykonane wszystkie badania jej parametrów, a szczególnie wydajności, zawartości piasku oraz chemicznej jakości wody, można przystąpić do wyboru, kupna i instalacji pompy głębinowej. Przede wszystkim parametry tego urządzenia (wydajność i wysokość podnoszenia) trzeba dobrać w taki sposób, by pasowały do lokalnych wymagań i warunków, zwłaszcza do tego, na jakiej głębokości znajduje się warstwa wodonośna. Należy również upewnić się, czy występują, a jeśli tak, to jak duże są wahania poziomu wody. Jak już wspomniano, koniecznie trzeba zbadać, jakiej jakości jest woda, która będzie tłoczona, a w szczególności: jaka jest w studni zawartość piasku, który będzie niekorzystnie wpływał na trwałość podzespołów automatu.
Pompy głębinowe w studniach montowane są w pozycji pionowej, choć niektórzy producenci tego typu urządzeń dopuszczają ich montaż pod każdym kątem, aż do maksymalnego odchylenia 90 stopni od pionu. Pompy głębinowej nie opuszcza się do samego dna studni – powinno się ją umieścić nieco wyżej. Producenci automatów zazwyczaj określają dokładne warunki montażu, takie jak minimalna różnica wysokości między silnikiem pompy i dnem studni oraz minimalny poziom lustra wody ponad układem hydrauliki pompy, a ponadto maksymalną głębokość pompy poniżej poziomu lustra wody, co może mieć znaczenie, jeżeli chodzi o trwałość uszczelnień (przy zbyt dużym ciśnieniu wody w studni może ona przenikać przez uszczelnienia do obudowy silnika) itd. Parametry te są istotne także ze względu na zapewnienie prawidłowej temperatury pompy głębinowej, która w czasie swojej pracy jest chłodzona strumieniem opływającej ją wody.
Ponieważ pompy głębinowe nie mogą pracować w suchobiegu, konieczne jest takie zanurzenie, by króciec tłoczny urządzenia znajdował się co najmniej 2 metry poniżej najniższego, dynamicznego poziomu lustra wody. Jeżeli wydajność studni jest niska, koniecznie trzeba zastosować zabezpieczenia przed suchobiegiem. Warto też w takim przypadku wybrać model o mniejszej wydajności, którą z kolei zrekompensuje duży zbiornik hydroforowy zapewniający zapas wody, pozwalający na swobodne korzystanie z niej. Jeśli wydajność studni jest odpowiednio wysoka, a poziom lustra wody stabilny i niewiele zmieniający się w ciągu roku, można zaryzykować płytszy montaż w studni, np. kilka do kilkunastu metrów poniżej lustra wody w studni. Należy jednak mieć świadomość, że takie działanie jest ryzykowne. Jeśli to możliwe, pompę lepiej więc zanurzyć w studni głębiej, aniżeli płycej.
O czym trzeba jeszcze pamiętać przy montażu pompy głębinowej?
Przed opuszczaniem pompy do głębokiej studni trzeba koniecznie zabezpieczyć przewód ją zasilający przed zerwaniem pod wpływem własnego ciężaru. Dokonuje się tego poprzez przymocowanie kabla do rury tłocznej plastikowymi opaskami. Sama pompa musi być zawieszona na dobrej jakości lince, najlepiej stalowej. Niedopuszczalne są próby zawieszenia urządzenia bezpośrednio na rurze tłocznej lub przewodzie zasilającym. Linkę najlepiej jest przymocować do głowicy ochronnej na studnię głębinową, co zapewni jej stabilny uchwyt. Nie można zapomnieć również o zamontowaniu nad pompą zaworu zwrotnego chroniącego ją przed uderzeniami powracającej wody.
Uwzględnienie wszystkich powyższych elementów zapewni długą żywotność pompy głębinowej i uchroni użytkownika od typowych kłopotów eksploatacyjnych. Jest to bardzo ważne, ponieważ demontaż urządzenia jest zazwyczaj kłopotliwy, a naprawy mogą wiązać się z wysokimi kosztami. Dlatego warto sięgnąć po dobrej jakości pompy, których dostawca zapewnia profesjonalny serwis oraz łatwą i długoletnią dostępność do części zamiennych. Pozwoli to w razie problemów szybko uporać się z ewentualnym usunięciem usterki, a ponadto ułatwi wszelkie prace serwisowe, w szczególności wymianę elementów zużywalnych, takich jak wirnik oraz uszkodzony silnik.
DoStudni.pl w internecie