Czym jest i do czego służy pompa obiegowa?
Pompy obiegowe, zwane również cyrkulacyjnymi, używane są do wymuszania obiegu wody w zamkniętych układach z gorącą wodą. Dzięki temu woda krążąca w instalacji utrzymuje stałą temperaturę, która jest dodatkowo podtrzymywana przez podgrzewacz. Pompy tego typu wykorzystywane są zarówno do zapewnienia obiegu w instalacji ciepłej wody użytkowej, jak i w instalacjach centralnego ogrzewania.
Urządzenia, szczególnie te przeznaczone do układów centralnego ogrzewania, skonstruowane są w taki sposób, by mogły pracować trudnych warunkach oraz w wysokich temperaturach, nierzadko przekraczających 100°C. Mimo to zaleca się nie przekraczać 65°C, ponieważ powyżej tej temperatury następuje silne odkładanie się kamienia kotłowego.
Pompy obiegowe charakteryzują się niewielką wysokością podnoszenia, a maksymalne ciśnienie robocze wynosi zazwyczaj 10 barów. Wartość ta jest odpowiednia, by pokonać opory instalacji wodnej, choć może nie wystarczyć do podnoszenia wody na znaczne wysokości.
Jak dobrać pompę obiegową?
Właściwy dobór urządzenia sprawia, że w każdym punkcie instalacji woda ma tę samą temperaturę i dociera tam pod odpowiednim ciśnieniem. Wybierając pompę, zwróć uwagę na takie parametry, jak ciśnienie robocze, pobór energii elektrycznej, ilość biegów, jakość wykonania oraz oczywiście cena.
Urządzenie powinno być proste w montażu i wygodne w obsłudze. Korpusy pomp obiegowych do ciepłej wody użytkowej zazwyczaj wytwarzane są z brązu, mosiądzu lub ze stali nierdzewnej. Ponieważ urządzenie ma służyć przez wiele lat, należy zdecydować się na solidniejszy i lepiej wykonany model znanego producenta. Więcej informacji o specyfice tych pomp znajdziesz w artykule „Pompy obiegowe – ciepła woda z kranu szybko i wygodnie”.
Pompy mogą być jednobiegowe, wielobiegowe lub z płynną, sterowaną elektronicznie regulacją obrotów. Do małych instalacji wystarczy pompa jednobiegowa, zaś pompy wielobiegowe lub z regulacją obrotów najlepiej ujawnią swoje zalety w dużych instalacjach. Modele z silnikiem komutowanym elektronicznie charakteryzują się niskim zużyciem energii elektrycznej oraz płynną regulacją obrotów silnika, dostosowaną do aktualnych potrzeb.
Jakie korzyści daje korzystanie z pomp obiegowych?
Używanie pompy obiegowej przyczynia się przede wszystkim do oszczędności, ponieważ nie trzeba spuszczać zimnej wody i czekać, aż w kranie popłynie w końcu ta nagrzana. Ograniczone zostają również straty energii koniecznej do podgrzewania wody.
Utrzymanie stałej temperatury w zamkniętym układzie jest łatwiejsze, niż ogrzewanie nowych porcji cieczy, co ma miejsce w układach otwartych z przepływem wody od podgrzewacza do punktu poboru. Stały przepływ ogranicza ponadto rozwój mikroorganizmów, dzięki czemu w rurach nie rozwija się biofilm bakteryjny, który mógłby pogorszyć parametry użytkowe wody.
Po podłączeniu sterownika do pompy można dostosować cykl pracy jej do cyklu życia domowników. Dzięki temu ciepła woda będzie na zawołanie zawsze wtedy, kiedy mieszkańcy będą w domu. Podczas ich nieobecności urządzenie nie będzie pracowało, co przełoży się na zmniejszenie ilość zużywanej energii elektrycznej i, co równie ważne, pieniędzy.
Taki sterownik można wpiąć w instalację domu inteligentnego, a system sam rozpozna, kiedy ktoś jest w domu i tylko wówczas zacznie podgrzewać wodę. Pompę układu cyrkulacyjnego można też uruchamiać ręcznie, np. zainstalowanym w łazience dodatkowym włącznikiem, lub automatycznie – za pomocą czujnika zamontowanego w drzwiach łazienki. Wszystkie te rozwiązania pozwalają na ograniczenie kosztów używania instalacji obiegu ciepłej wody użytkowej. Po więcej szczegółowych informacji odsyłamy Cię do artykułu „Dlaczego stosujemy pompy obiegowe do C.O.?”.
Wady rozwiązań wykorzystujących pompy obiegowe
Jednym z głównych problemów, jakie niesie za sobą instalacja pompy obiegowej, jest to, że instalacja wodna z cyrkulacją wody musi być przewidziana już na etapie projektowania instalacji wodnej. Jej założenie jest także bardziej kosztowne, ponieważ wymaga większej ilości materiałów i robocizny. Warto mieć na uwadze, że sam koszt energii koniecznej do podtrzymania pracy układu może być dla wielu osób zbyt wysoki i stanowić argument do rezygnacji z zakupu urządzenia.
Dobrze zaprojektowana i odpowiednio sterowana instalacja nie będzie jednak zużywać tak dużo energii, jak układ, w którym pompa pracuje ciągle. Z kolei w skrajnych przypadkach, przy dużych odległościach od miejsca podgrzewania wody do rzadko używanego punktu poboru wody, lepszym rozwiązaniem może być przepływowy ogrzewacz wody, dzięki któremu ciepła woda będzie dostępna od razu po odkręceniu kranu.
Pompa obiegowa jest dobrym rozwiązaniem wszędzie tam, gdzie z powodu znacznej długości rur doprowadzających ciepłą wodę do kranu czas oczekiwania na to, aż zleci schłodzona ciecz, jest nie do zaakceptowania. Prawidłowa instalacja może wygenerować znaczne oszczędności, warto więc rozważyć taki zakup.
DoStudni.pl w internecie