Kiedy trzeba wykonać przegląd studni?
Regularne przeprowadzanie przeglądów studni nie jest wymagane przepisami prawa. Okresowe wykonywanie przeglądów studni nie zostało też przewidziane przez producentów urządzeń takich jak np. pompy głębinowe. Wykonanie czynności serwisowych najczęściej jest spowodowane wystąpieniem jakichś anomalii w ujęciu.
W przypadku sezonowego korzystania ze studni np. na ogródku działkowym warto zrobić przegląd studni i jej wyposażenia przy okazji demontażu pompy na okres zimowy. Pozwoli to zweryfikować stan urządzenia oraz innych elementów ujęcia na Twojej działce. Taki sezonowy przegląd studni wpłynie pozytywnie na jej żywotność, ponieważ ewentualne usterki będą mogły zostać usunięte, zanim dojdzie do poważniejszych uszkodzeń.
Jakość wody lub wydajność Twojej studni uległa nagłemu pogorszeniu? Rozwiązaniem, które pozwoli na ustalenie powodów tego stanu rzeczy, jest wykonanie przeglądu studni. Źródła awarii mogą być bardzo zróżnicowane. Jedynie wnikliwe sprawdzenie stanu urządzeń i wyposażenia pozwoli na sprawne i skuteczne usunięcie awarii, która wystąpiła w Twojej studni.
Co ma wpływ na częstotliwość przeglądów studni?
Całkowite wyeliminowanie ryzyka wystąpienia usterek w ujęciu wody nie jest możliwe. Istnieją jednak sprawdzone sposoby na wydłużenie żywotności oraz bezproblemowego korzystania ze studni. Podstawowym czynnikiem jest właściwe zaprojektowanie oraz wykonanie tego obiektu.
Kluczowe jest ustalenie warunków hydrologicznych panujących w miejscu planowanej budowy. Wiercenie studni głębinowej metodą prób i błędów to kosztowne oraz niewydajne rozwiązanie. Przeprowadzenie badania hydrogeologicznego pozwala na określenie profilu litologicznego. Mając tę wiedzę, łatwiej będzie Ci dopasować lokalizację i głębokość odwiertu.
Wnikliwa analiza warunków panujących w ujęciu ułatwi podjęcie optymalnej decyzji podczas wyboru pompy. Wydajne urządzenie pochodzące od renomowanego producenta pozwoli uniknąć konieczności częstego dokonywania przeglądów studni. Skorzystaj z wiedzy i doświadczenia naszych ekspertów, aby wyeliminować najczęstsze błędy przy budowie studni głębinowych. Kliknij poniższy link i dowiedz się więcej: https://www.dostudni.pl/najczestsze-bledy-przy-budowie-studni-glebinowej,b140.html
Pamiętaj o właściwym montażu pompy po zakończonym przeglądzie studni
Pompa głębinowa pełni kluczową funkcję w studni. Urządzenie jest odpowiedzialne za dystrybucję wody z ujęcia. Jakiekolwiek zakłócenia w jego pracy przekładają się bezpośrednio na dostępność wody w Twojej nieruchomości.
Nagły spadek wydajności pracy pompy stanowi ważny powód do wykonania przeglądu studni. Podobnie w sytuacji, gdy pompa nie pracuje, choć nie występują problemy z zasilaniem elektrycznym. W każdym z omówionych przypadków konieczne jest zdemontowanie pompy głębinowej. Jedynie w ten sposób możliwe jest określenie źródła awarii urządzenia. Zdiagnozowanie problemu najlepiej zlecić profesjonalnemu serwisowi. Na podstawie uzyskanych informacji podejmiesz decyzję o naprawie lub zakupie nowego urządzenia.
Po wykonanym przeglądzie studni oraz pompy urządzenie musi zostać ponownie zamontowane. Pamiętaj o podstawowych zasadach związanych z montażem pomp głębinowych. Króciec tłoczony powinien znajdować się co najmniej 2 metry poniżej najniższego poziomu lustra wody podczas dynamicznej eksploatacji ujęcia. W przeciwnym wypadku może dojść do suchobiegu, który jest bardzo szkodliwy dla podzespołów pompy.
Montując pompę po przeglądzie studni, miej również na uwadze to, żeby zabezpieczyć przewód zasilający przed zerwaniem się pod wpływem własnego ciężaru. Użyj w tym celu specjalnej linki o dużej wytrzymałości
Chcesz dowiedzieć się więcej na temat montażu pompy głębinowej podczas dokonywania przeglądu studni? Zajrzyj na naszego bloga: https://www.dostudni.pl/jak-gleboko-zanurzyc-pompe-glebinowa,b147.html
Przegląd studni w związku z jakością wody w ujęciu
Analiza składu wody zalecana jest przed rozpoczęciem eksploatacji nowej studni. Wtedy poznasz dokładne parametry wody obecnej w ujęciu. Natomiast gdy stwierdzisz pogorszenie jakości wody w trakcie eksploatacji, to również należy wykonać przegląd studni. W zależności od rodzaju badania próbkę wody możesz pobrać we własnym zakresie lub zlecić jej pobranie przedstawicielowi laboratorium, które będzie przeprowadzać analizę wody.
Jeśli woda w Twoim ujęciu cechuje się żelazistym zapachem i rdzawym kolorem, to konieczny może być przegląd studni pod względem analizy składu wody. Wysoka zawartość związków żelaza oraz manganu jest szkodliwa dla Twojej instalacji hydraulicznej, armatury oraz sanitariatów. Skutecznym rozwiązaniem jest zakup odżelaziacza do wody.
DoStudni.pl w internecie